Wielkie święto plakatu uważamy z otwarte! 24 czerwca 2023 w Pałacu Czapskich odbyła się inauguracja 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu oraz ceremonia wręczenia nagród laureatom_tkom.
And the winner is…
Podczas ceremonii otwarcia poznaliśmy laureatów_tki tegorocznej edycji Biennale. Jury 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie w składzie: Joanna Górska (Polska), Rikke Hansen (Dania), Lech Majewski (Polska), Melchior Imboden (Szwajcaria) i Patrick Thomas (Niemcy) przyznało nagrody.
Laureaci_tki Konkursu Głównego 28. MBP w Warszawie
- ZŁOTY MEDAL: Dasha Podoltseva z Ukrainy za plakat "Harvest"
za plakat ze wstrząsającym, aktualnym przesłaniem z teraźniejszości osadzonym w idyllicznym obrazie z przeszłości. - SREBRNY MEDAL: Wojciech Domagalski z Polski za plakat "Chmura z Polski"
za niepokojącą, sugestywną, wizualną wypowiedź na temat wolności, która rezygnuje z języka, aby zapewnić przestrzeń otwartą na uniwersalną interpretację. - BRĄZOWY MEDAL: Isana Wada z Japonii za plakat "Pure"
za świeże, współczesne potraktowanie plakatu, który angażuje widza językiem wizualnym i przekazem, jednak subtelnie stawia wiele pytań dotyczących geopolityki.
Wyróżnienia honorowe w Konkursie Głównym 28. MBP w Warszawie
- Agnieszka Ziemiszewska z Polski za plakat "Feministas Futuristicas"
za podjęcie ważnej kwestii feminizmu. Za ukazanie siły i energii kobiet. Za dobre odzwierciedlenie gniewu i determinacji. - Yuting Fang z Chin za plakat "Nature.Life"
za poetyckie, surrealistyczne i przejmujące przedstawienie naturalnych form życia oraz przypomnienie, że planeta jest domem dla nas wszystkich. - Guillaume Andre z Francji za plakat "Back to the Trees"
za uderzający i pięknie wykonany plakat, który zaprasza widza do świętowania i odkrywania magii w głębi natury.
Laureaci_tki Konkursu Tematycznego 28. MBP w Warszawie
- ZŁOTY MEDAL: Maria Mencwel z Polski za plakat "Dom?
za pozornie pogodny obraz, któremu towarzyszą głęboko wstrząsające statystyki śmiertelności migrantów i uchodźców na morzu podczas obecnego kryzysu. Za plakat, który wymaga od widza refleksji. - SREBRNY MEDAL: Małgorzata Gurowska z Polski za plakat "ZOEpolis"
za przedstawienie mikro-ekosystemu, który przywołuje złożoność, jaką pociąga za sobą współistnienie organizmów. - BRĄZOWY MEDAL: Nikodem Pręgowski z Polski za plakat "Dom"
za emocjonalny obraz silnie komunikujący pierwotny strach.
Wyróżnienia honorowe w Konkursie Tematycznym 28. MBP w Warszawie
- Anna Naumova z Polski za plakat "Look" za wytrącający z codziennej rutyny plakat ukazujący ludzkie tragedie narodu uwikłanego w wojnę.
- Yurko Gutsulyak z Kanady za plakat "Ruina"
za bardzo efektowny i inteligentnie przemyślany plakat oparty na grze słów, krytycznie komentujący wojnę na Ukrainie. - Vladimir Tsesler z Cypru za plakat "Białoruski ornament"
za pozornie niewinny obraz tradycyjnego rękodzieła, który zawiera niepokojące ukryte przesłanie.
Nagroda Honorowa im. Józefa Mroszczaka
Alain Le Quernec – gość specjalny tegorocznego Biennale – otrzymał ufundowaną przez Rektora ASP w Warszawie prof. Błażeja Ostoja Lniskiego Nagrodę Honorową im. Józefa Mroszczaka.
"Zdobycie nagrody nie jest czymś, wobec czego można pozostać obojętnym (…) kiedy odbieram tę nagrodę dziś, myślę o uczuciu, które towarzyszyło mi w tych samych pomieszczeniach ponad pięćdziesiąt lat temu. Jak mogę nie myśleć o gorączkowej nadziei młodego grafika, że jego praca zostanie zauważona, zrozumiana i doceniona? Jak mogę nie myśleć o młodym nauczycielu sztuki i grafiku-samouku, który porzucił wszystko we Francji, aby przyjechać tutaj i studiować sztukę plakatu? Trudno nie pomyśleć o profesorze Henryku Tomaszewskim, który wywarł ogromny wpływ na moje podejście do projektowania plakatów, bez wątpienia pod względem formy, ale przede wszystkim pod względem rygorystycznych standardów i etyki.
(…) Otrzymując tę nagrodę dołączam do japońskiego grafika Kazumasy Nagai, laureata 27. edycji, którego uważam za pomnik projektowania graficznego, ale z którym nie chciałbym się porównywać. Nagroda Józefa Mroszczaka jest więc dla mnie, z wielu powodów, zaszczytem i wyróżnieniem, które przyjmuję ze wzruszeniem" – mówił Alain Le Quernec odbierając nagrodę.
Autorem medali i statuetki Honorowej Nagrody im. Józefa Mroszczka jest artysta-rzeźbiarz i ceramik – prof. Stanisław Brach, który kieruje Pracownią Ceramiki i opiekuje się Kołem Naukowym "Nowa Ceramika" na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie.
Wielkie święto plakatu uważamy za otwarte!
24 czerwca 2023 w Pałacu Czapskich została otwarta wystawa Konkursu Głównego oraz wystawy: Alaina le Querneca (gościa specjalnego i tegorocznego laureata Nagrody Józefa Mroszczaka), Członków Międzynarodowego Jury Biennale oraz jego Organizatorów.
120 plakatów z Konkursu Tematycznego, które zachęcają do refleksji nad rolą, jaką dom odgrywa w życiu człowieka i w kulturze prezentujemy na wystawie plenerowej zatytułowanej "Dom"na Placu Piłsudskiego.
Tymczasem, w Galerii Instytutu Wzornictwa Przemysłowego od 24 czerwca można oglądać międzynarodową wystawę pokonkursową prac studentów_ek z dwunastu renomowanych uczelni artystycznych ze świata – "Korzenie", którą współorganizuje Grupa Turbo Poster (kuratorki: Maria Mencwel, Maria Pakier). Wystawa prezentuje 88 plakatów 86 artystów_ek.
Poza tym, 28. MBP w Warszawie, które potrwa do 12 września, towarzyszy kilkanaście wydarzeń towarzyszących.
Jury 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu
- Joanna Górska (Polska) (BIO, PDF, 218 KB)
- Rikke Hansen (Dania) (BIO, PDF, 104 KB)
- Lech Majewski (Polska) (BIO, PDF, 98 KB)
- Melchior Imboden (Szwajcaria) (BIO, PDF, 115 KB)
- Patrick Thomas (Niemcy) (BIO, PDF, 102 KB)
Jak pachnie i brzmi Biennale?
Współczesne myślenie na temat projektowania coraz częściej obejmuje wszystkie zmysły, dlatego też wystawie towarzyszy unikalny zapach oraz dźwięk. Do współpracy zaprosiliśmy projektantkę zapachów Zuzannę Ziętek (MO61, studentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie) oraz reżysera dźwięku Jana Machalskiego (UMFC). Autorka zapachu zdecydowała się na połączenie nut organicznych i syntetycznych – na Biennale poczujemy woń świeżo skoszonej trawy oraz zielonych cytrusów, które kontrastują z nutą prochu strzelniczego. Natura spotyka się z miejskim pędem i industrializacją. Reżyser dźwięku na podstawie zebranych nagrań wykonał kolaż – impresję na temat zgiełku przestrzeni miejskich. W projekcie zastosowano autorski syntezator granularny, pozwalający na swobodne manipulacje próbkami dźwiękowymi.
Katalog 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie jest dostępny online w Sklepie Akademii
Pałac Saski sp. z o.o. partnerem generalnym 28. MBP w Warszawie
Partnerem generalnym tegorocznej edycji 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie jest Spółka Pałac Saski. Wystawa tematyczna "DOM" będzie prezentowana na Placu Piłsudskiego do października 2023. Pałac Saski sp. z o.o. realizuje inwestycję w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Gmachy te zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej, a po kilkudziesięciu latach od tamtych wydarzeń są przywracane miastu jako symboliczne zakończenie jego powojennej odbudowy. W odtworzonych budynkach mieścić się będzie m.in. nowoczesne centrum kulturalne, dlatego już teraz Spółka Pałac Saski prowadzi różnorodne działania edukacyjne i kulturalne przyzwyczajając warszawiaków i turystów do myśli, że w tym miejscu dzieje się wiele ciekawych wydarzeń. Ekspozycja wystawy tematycznej DOM w ramach 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie na ogrodzeniu terenu inwestycji to spełnienie obietnicy o stworzeniu miejsca otwartego na nieszablonowe działania artystyczne, projekty kulturalne i przedsięwzięcia promujące nasze dziedzictwo.
Co, gdzie, kiedy
28. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie
- Wystawa Konkursu Głównego (Pałac Czapskich)
- Wystawa Konkursu Tematycznego "DOM" prezentowana na ogrodzeniu terenu inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie
- Wystawa Plakatów Gościa Specjalnego Alain Le Quernec (Galeria – 1, Pałac Czapskich)
- Wystawa Prac Jurorów (Dziedziniec Pałacu Czapskich)
- Wydarzenia Towarzyszące 28. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie (PDF, 3.7 MB)
Mateusz Machalski – kurator wystawy
Jakub Marzoch – projekt architektoniczny
Lech Majewski – prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
Justyna Czerniakowska – sekretarz generalna Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
Ania Wieluńska – identyfikacja graficzna i katalog
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5
24 czerwca – 12 września 2023
otwarcie: 24 czerwca 2023, g. 19.00
wystawy czynne: wt. – niedz, g. 12.00 – 19.00
- 06.07 / g. 17.00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
prowadzący: dr Mateusz Machalski - 18.07 / g. 17.00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
prowadzący: dr Mateusz Machalski - 20.07 / g. 10.00 – 11.30 i 12.30 – 14.00
Warsztaty dla dzieci "Widziane przez dziurkę"
prowadzące: dr hab. Dorota Optułowicz McQuaid prof. Uczelni i dr Ewa Muszyńska
Wydarzenie na Facebooku - 27.07 / g. 15.00
Warsztaty z kaligrafii
prowadząca: Julia Górka – studentka Wydziału Grafiki
Wydarzenie na Facebooku - 05.08 / G. 14.00
"Dom" warsztaty plakatu dla dzieci, młodzieży i chętnych
Prowadząca: Justyna Czerniakowska
Wydarzenie na Facebooku
Organizator:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich
Patronaty Honorowe:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prezydent miasta stołecznego Warszawy
Narodowe Centrum Kultury
Partner generalny:
Pałac Saski sp. z o.o.
Partnerzy:
Galeria Salon Akademii
Fundacja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Prom Kultury Saska Kępa
Turboposter
Drukarnia Skleniarz
Cerasus Drukarnia Plakatów i Fotografii
Ambasada Meksyku w Polsce/ Embajada de México en Polonia
Partnerzy medialni:
TVP Kultura
Czwórka Polskie Radio
Polskie Radio RDC
Magazyn Presto
Notes na 6 Tygodni
- Strona Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
- Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie na Facebooku
- Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie na Instagramie
- Biuro Biennale – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa, office.biennale@asp.waw.pl