"Pamięć i tożsamość". Wystawa

Opublikowano 29 września 2023

Od 3 do 28 października w Pałacu Czapskich można oglądać wystawę "Pamięć i tożsamość", prezentującą prace artystek i artystów związanych z czołową niemiecką uczelnią – Państwową Akademią Sztuk Pięknych w Stuttgarcie (ABK Stuttgart). Kuratorem wystawy jest prof. Prot Jarnuszkiewicz – inicjator współpracy pomiędzy ABK Stuttgart a Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, pomysłodawca i koordynator wspólnie organizowanych warsztatów, wystaw i konferencji. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 października o godzinie 18.00.

Ekspozycja stanowi prezentację pracowni Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie, prowadzonych przez profesorki i profesorów: Ricardę Roggan, Alisę Margolis, Thomasa Bechingera i Tobiasa Wallissera. Program badawczo-dydaktyczny ABK w Stuttgarcie opiera się na transdyscyplinarności, różnorodności i otwartości kulturowej. Jedność nauki i dydaktyki funkcjonuje w ramach podstaw stworzonych w wyniku wielopokoleniowych relacji, a także współpracy z partnerami uczelni, zarówno niemieckimi, jak i międzynarodowymi.

"Wystawa prezentuje to, co symbolicznie łączy obie Akademie – współczesną tożsamość głęboko zakorzenioną w pamięci i szacunku dla tradycji. Wystawa adresowana jest przede wszystkim do środowiska związanego z ASP w Warszawie – zarówno grona dydaktycznego, jak i studentek oraz studentów – dla którego będzie to okazja do poznania specyfiki artystycznych i dydaktycznych efektów działań ABK Stuttgart, a także sposobność do skonfrontowania się z dorobkiem renomowanych niemieckich artystek i artystów" – mówi kurator wystawy.

"[…] Wystawa jest pomyślana jako punkt odniesienia do dyskusji na temat współczesnego świata i technik ekspresji twórczej. Jej otwarcie będzie towarzyszyć inauguracji roku akademickiego w stołecznej ASP. Tym samym będzie stanowić istotny element kalendarza imprez kulturalnych w Pałacu Czapskich" –  podkreśla prof. Prot Jarnuszkiewicz.

Co, gdzie, kiedy

"Pamięć i tożsamość”. Wystawa prac artystek i artystów związanych z Państwową Akademią Sztuk Pięknych w Stuttgarcie (ABK Stuttgart).

• kurator wystawy: prof. Prot Jarnuszkiewicz
  • identyfikacja graficzna i projekt katalogu: Mateusz Machalski
  • koordynator przygotowań do wystawy: Michał Opiłowski

Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5

3 – 28 października 2023
wernisaż: 2 października 20213, g. 18.00
wystawa czynna: wt. – niedz. g. 12.00 – 19.00

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Fundacja Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie na Facebooku