Galeria w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie. fot. Anna Karwat

Inicjujemy galerię w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie!

Opublikowano 10 czerwca 2021

Zapraszamy na pierwszą odsłonę galerii "Per libros ad astra" w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie. Obrazy pierwszego prezentowanego artysty – prof. Tomasza Milanowskiego, Dziekana Wydziału Malarstwa już wiszą! W nowej przestrzeni cyklicznie będą prezentowane prace artystów związanych z warszawską Akademią Sztuk Pięknych.

prof. Tomasz Milanowski

W latach 1993–1998 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Profesora Stefana Gierowskiego i Krzysztofa Wachowiaka; dyplom z wyróżnieniem zdobył w pracowni profesora Krzysztofa Wachowiaka. Aneks z Malarstwa Ściennego – w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. Od 1998 roku pracuje na Wydziale Malarstwa. W 2012  uzyskał tytuł doktora habilitowanego. W 2013 otrzymał stypendium Pollock – Krasner Foundation w Nowym Jorku. W 2015 roku objął pracownię na ASP na stanowisku profesora nadzwyczajnego, od 2016 pełni funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. W 2019 uzyskał stopień profesora belwederskiego.

"W wyremontowanym Pałacu Czapskich pojawiają się nowe przestrzenia spotkań na Akademii. Również Biblioteka Główna dostała zmienione oblicze i otwiera swoją przestrzeń dla czytelników.  (…) Biblioteka Główna ASP w Warszawie wrosła w jej pejzaż dawno temu. W nowym wydaniu wrasta głębiej, swe korzenie zapuszczając bezpośrednio w żyzną glebę sztuk pięknych. W bibliotece już nie tylko jest literatura, ale swą działalność inauguruje galeria obecna na ścianach BG, łączącą się też swoją nazwą: "Per Libros ad Astra". Pierwszą ekspozycję wypełnił swoimi pracami Prof. Tomasz Milanowski, Dziekan Wydziału Malarstwa. Co kwartał, najrzadziej raz na pół roku, będzie się pojawiać nowa propozycja, by podczas czytania książek, przeglądania drukowanych reprodukcji, surfowania po oceanie sieci internetowej, móc oderwać wzrok od obiektów o doskonałości od 96 do 300 DPI i spojrzeć na oryginalne, prezentowane w przestrzeni biblioteki dzieła" - objaśnia dyrektor Biblioteki Głównej ASP w Warszawie, dr Włodzimierz Daszewski.

Zdjęcie główne: Galeria w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie. Fot. Anna Karwat