11 czerwca o godzinie 19:00 w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich (Dział Pnączy) odbędzie się niecodzienny wernisaż wystawy prac studentek i studentów Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z Pracowni Projektowania Ceramiki Bartłomieja Mejora oraz Eksperymentalnej Pracowni Drewna Pawła Jasiewicza pod tytułem: "Projektowanie inspirowane naturą".
Struktura meblowa inspirowana biomimikrą
Zadanie polegało na zaprojektowaniu struktury meblowej i produktów ceramicznych inspirowanych biomimikrą. Tak powstały ceramiczne domki dla pszczół samotnic, hotel dla pszczół murarek do ogrodu i na balkon, ceramiczne poidełka dla owadów, inspirowany norami polnych myszy i chomików domek dla trzmieli wkopany w grunt. Powstały też: powietrzna katarynka w postaci rzeźby dźwiękowej inspirowanej tropikalną rośliną o znaczącej nazwie "pielgrzym madagaskarski", "ucho lasu" czy łapacze deszczu – stalowe konstrukcje zbierające deszczówkę za pomocą modułowych kielichów.
Studentki i studenci zaproponowały/zaproponowali także ławki do ogrodu i na dziedziniec wydziału Wzornictwa, mocowane do pni drzew siedziska, które po powieleniu mogą posłużyć jako stopnie umożliwiające wejście aż na koronę drzew czy inspirowany rosnącym w trudnych warunkach pustynnych sukulentem (fenestraria aurantiaca) – stolik zatrzymujący światło.
Wystawa jest efektem semestralnej pracy projektowej studentek i studentów Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP. Wyeksponowane w Ogrodzie Botanicznym prace są efektem kilkumiesięcznej, owocnej współpracy z Ogrodem Botanicznym UW.
"Założeniem projektu było stworzenie mebla lub konstrukcji inspirowanej roślinami w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszym etapem była wizyta w Ogrodzie (…), gdzie powstały rysunki oraz zdjęcia roślin i krajobrazu – inspiracje dla projektu. Podczas spotkań w Ogrodzie wymieniliśmy się pomysłami i przemyśleniami na temat projektów oraz ich charakteru. Efektem końcowym moich poszukiwań stał się pomysł stworzenia przedmiotu umożliwiającego prowadzenie dialogu z przyrodą poprzez możliwość słuchania oraz mówienia do natury" ["ucho lasu – przypis. red.] – opowiada Mateusz Dzieciuch, uczestnik wystawy.
wernisaż wystawy "Projektowanie inspirowane naturą":
11 czerwca o godz. 19.00
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego
Aleje Ujazdowskie4 (Dział Pnączy), Warszawa
- Katalog wystawy (plik PDF)