Od 9 maja 2023 w Galerii Pracowni nr 6 na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie można oglądać wystawę "REZONANS 4". To prezentacja Pracowni Druku Cyfrowego dr hab. Joanny Janowskiej - Augustyn, prof. UR i mgr Marcina Dudka z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wernisaż: 9 maja 2023 o godzinie 15.00.
Uczestnicy i uczestniczki wystawy
Joanna Burlikowska, Marcin Dudek, Monika Główka, Szczepan Guściora, Shadi Hamama, Joanna Janowska-Augustyn, Martyna Kloc, Aleksandra Kotlarska, Monika Kotowicz, Magdalena Kryla, Nikodem Leś, Aleksandra Nieckarz, Martyna Niziołek, Marcja Olbrycht, Anna Paściak, Grzegorz Porada, Klaudia Sierant, Katarzyna Smoleń, Kornelia Sówka, Elżbieta Styrkowicz, Ewa Szal, Karolina Tuleja, Edyta Wawro
Pracownia Druku Cyfrowego UR
Pracownię Druku Cyfrowego Instytutu Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzą: dr hab. Joanna Janowska-Augustyn, prof. UR oraz mgr Marcin Dudek. Działająca od 2011 r. Pracownia jest najmłodszą z dyplomowych pracowni grafiki artystycznej w Instytucie Sztuk Pięknych (dawnym Wydziale Sztuki) Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tworzone w Pracowni grafiki realizowane są w oparciu o techniki komputerowe. Przy ich wykorzystaniu powstaje matryca cyfrowa pozwalająca na powielanie ich w różnych formach (drukowanych i wirtualnych). Wydruki wykonuje się na spełniającym określone warunki podłożu –podobnie jak w przypadku grafiki warsztatowej – w tradycyjnych technikach (druk pigmentowy na papierze powlekanym – kalce, folii) przy użyciu plotera wielkoformatowego. Proces twórczy odbywa się najczęściej w oparciu o programy z rodziny Adobe: Photoshop oraz Ilustrator. Można również realizować zadania z wykorzystaniem innych znanych sobie programów (np. do grafiki 3D). Niezależnie od stosowanych technologii, najistotniejsza pozostaje jednak ogólna wrażliwość i umiejętność samodzielnego, kreatywnego myślenia.
Świadome budowanie interesującej wizualnie formy
W poszukiwaniach twórczych studenci_tki eksplorują różne możliwości grafiki cyfrowej. Komputer pełni funkcję kreatywnego narzędzia. Ważna okazuje się adekwatność i sposób użycia go do zrealizowania danego projektu. Nierzadko wykorzystywane są ekwiwalenty klasycznych narzędzi manualnych, dostępne w programach graficznych. W procesie powstawania grafiki cyfrowej nacisk zostaje położony na świadome budowanie interesującej wizualnie formy. Dopiero "stworzenie czegoś" staje się punktem wyjścia do dalszych działań cyfrowych, także i tych bardziej zautomatyzowanych. W tym kontekście również wykorzystanie przypadku lub błędu może okazać się częścią procesu twórczego. Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy formą a treścią powstającego dzieła przy jednoczesnym, świadomym wyborze języka cyfrowego i jego specyfiki.
"Pracownia ma charakter otwarty i poszukujący. Decydując się na jej wybór, student nie znajdzie gotowych odpowiedzi, ale raczej zostanie sprowokowany do stawiania pytań. Twórcze możliwości zdają się najpełniej odsłaniać w procesie dialogu rezonującego pomiędzy uczniem a nauczycielem. Spotkanie to jest nieustannym ruchem, który rodzi przede wszystkim satysfakcję z odkrywania czegoś ważnego w osobistej i zarazem uniwersalnej przestrzeni sztuki, otwiera na konfrontację z innymi dziedzinami i postawami, a także przynosi wymierne efekty w postaci zauważalnych sukcesów w międzynarodowych, jak krajowych przeglądach grafiki studenckiej i profesjonalnej" – wyjaśnia dr hab. Joanna Janowska-Augustyn, prof. UR.
Zdjęcia z wernisażu wystawy "REZONANS 4" w Galerii Pracowni nr 6, Wydział Grafiki ASP w Warszawie
Co, gdzie, kiedy
Wystawa REZONANS 4”
Pracownia Druku Cyfrowego Instytutu Sztuk Pięknych,
Uniwersytetu Rzeszowskiego
Prowadzący / kuratorzy wystawy:
dr hab. Joanna Janowska-Augustyn, prof. UR, mgr Marcin Dudek
Galeria Pracowni nr 6,
Wydział Grafiki ASP w Warszawie
wernisaż wystawy: 9 maja 2023, g. 15.00
Identyfikacja graficzna: Augustyn Dudek