"Przenikania". Finisaż wystawy

Opublikowano 15 września 2023

18 września 2023 o g. 17.00 w budynku Ermitażu w Łazienkach Królewskich odbędzie się finisaż wystawy "Przenikania", prezentującej prace trzech absolwentek Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Natalii Ciak, Anny Rendeckiej, Agaty Stańczak. Artystki zostały zaproszone do zorganizowania wystawy z okazji obchodów 55-lecia Wydziału Grafiki. Kuratorem wystawy jest prof. Jacek Staszewski, Dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To ostatnia szansa na obejrzenie prac artystek.

"Rysunek to język, który nie potrzebuje tłumaczenia, ale pozwala nam zrozumieć siebie nawzajem bez względu na pochodzenie czy obszar kulturowy. Rysunek jest także narzędziem, które pozwala na pełne wyrażanie swojej indywidualności i wyjątkowości. Wreszcie rysunek pozwala nam poznać artystę, odkrywając jego osobowość i sposób postrzegania świata.

Natalia Ciak posiada niebywałą umiejętność przedstawiania ludzkiej natury w sposób niezwykle intymny. Jej rysunki oddają nie tylko zewnętrzne cechy postaci, ale również ich wewnętrzne emocje, pragnienia i tęsknoty. Artystka często skupia się na zwykłych ludzkich sytuacjach i codziennych chwilach, ale potrafi je ukazać w wyjątkowy sposób, nadając im głębszy sens i znaczenie. Jej prace mogą być refleksją nad ludzkimi relacjami, emocjami czy zmaganiem się z wyzwaniami, które niesie ze sobą życie.

Anna Rendecka w porywający sposób potrafi uchwycić ruch, emocje i dramaturgię. Jej postacie – na pozór ożywione – wydają się, jakby zostały zatrzymane w chwili pełnej napięcia i emocji. Ekspresyjny styl, umiejętność uchwycenia dynamiki i namiętności oraz wyjątkowy sposób ukazywania ludzkiego ciała sprawiają, że jej prace są niezapomnianym doświadczeniem dla odbiorcy. Jest artystką, która nie boi się eksperymentować, poszukuje nowych wyzwań, co czyni jej twórczość jeszcze bardziej inspirującą i zajmującą.

Agata Stańczak przenosi widza w tajemniczy i zarazem magiczny świat. Jej rysunki są pełne niespodziewanych detali i niuansów. Artystka posługuje się niekiedy abstrakcyjnymi kształtami, przekształcając rzeczywistość i ukazując ją w zupełnie nowym świetle. Warto tutaj też zwrócić uwagę na wyrafinowany i precyzyjny warsztat – precyzyjnie wykreślone linie, starannie przemyślane detale, co sprawia, że jej rysunki są pełne wyrazistości i wyjątkowej atmosfery.

Tak rozumiany rysunek to pełen zaskakujących i inspirujących możliwości obszar twórczy. To uniwersalny środek wyrazu, który nie zna granic kulturowych i językowych. To forma sztuki, która rozwijała się wraz z nami, pozostając ważnym medium komunikacji artystycznej zarówno w przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości. To język, który nie potrzebuje tłumaczenia, ale bez słów pozwala nam zrozumieć siebie nawzajem. Rysunek to magia linii i kształtów, która wciąż nas zaskakuje i zachwyca swoją wszechstronnością i pięknem o czym dobitnie świadczy prezentowana na wystawie twórczość trzech wyśmienitych artystek" – czytamy w tekście kuratorskim prof. Jacka Staszewskiego, Dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przenikanie

Prace, mimo że mają odmienną specyfikę i różni je temperament artystyczny ich twórczyń posiadają wspólną cechę, którą jest tytułowa idea "przenikania". Kolory, formy, postaci ludzkie przenikają się, nakładają się na siebie, wyłaniają z plam. Nagromadzenia struktur oddziałują kontrastem na zmysły, zaburzają potrzebę równowagi i symetrii. Wszystkie te impresje wypełniły przestrzeń Ermitażu, którego funkcja i historia współtworzy znaczenie wystawy.

Pustelnia

Ermitaż (fr. ermitage – pustelnia), inaczej erem, eremitorium stanowił budowlę parkową (zwykle położoną na uboczu), wznoszoną w XVII i XVIII wieku w ogrodach; jej odpowiedniki istniały już w czasach starożytnych. W pustelni eremita spędzał samotnie dni na modlitwie i rozmyślaniach religijnych. Do tego też służył zbudowany przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego Ermitaż w Łazienkach Królewskich, gdzie z dala od pozostałych budowli ogrodu można było oddać się lekturze uczonych ksiąg. Za czasów Stanisława Augusta, na prośbę króla, zamieszkała tam jego metresa, Henrietta Zofia Lhullier. Tym samym budowla przestała być miejscem odosobnienia i intelektualnej zadumy.

Ermitaż łazienkowski stanowi przestrzeń przenikania się epok: antyku, rokoka, baroku, współczesności – przenikania się stylów życia: ascetycznego, kontemplacyjnego oraz  hedonistycznego, związanego z przyjemnościami ciała. Podczas letnich dni sierpnia Ermitaż nabierze nowej wymowy: indywidualnie interpretowane rysunki Natalii Ciak, Anny Rendeckiej i Agaty Stańczak pozwolą z jednej strony na odpoczynek od codzienności, z drugiej ożywią wyobraźnię odbiorców_czyń i wyzwolą utajone myśli. "Zapraszamy do świata sztuki, świata przenikania się znaczeń, wśród pięknych, parkowych przestrzeni Łazienek Królewskich" – zachęcają autorki prac prezentowanych podczas wystawy "Przenikania".

Co, gdzie, kiedy

"Przenikania". Wystawa rysunków Natalii Ciak, Ann Rendeckiej i Agaty Stańczak
Kurator wystawy: prof. Jacek Staszewski, Dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych
w Warszawie.