Komuna Warszawa i Instytut Dobrej Śmierci prowadzą cykl spotkań i warsztatów dedykowanych śmierci, umieraniu, towarzyszeniu w odchodzeniu, pogodzeniem ze stratą. "Szkoła Umierania Ekstra" odwołuje się do ludycznej tradycji obchodzenia święta zmarłych: smutek zwalcza się weselem a sprawom ostatecznym przeciwstawia się doświadczenie chwili. 30 października o godzinie 20.00 odbędzie się koncert zespołu Nagrobki, a 31 wernisaż, premiera i TEDeath pt. "Wzornik alternatywnych symboli śmierci dla branży pogrzebowej" Kuby Marii Mazurkiewicza.
Wzornik alternatywnych symboli śmierci
"Wzornik alternatywnych symboli śmierci dla branży pogrzebowej" to obraz-przewodnik po wyobraźni funeralnej. Kuba Mazurkiewicz zgromadził i wytworzył zestaw ikon umierania, które wykraczają poza chrześcijańskie imaginarium: od popkultury przez cykle natury po religie starożytnego Egiptu. W Bhutanie mawia się, że kto myśli o śmierci pięć razy dziennie, żyje szczęśliwie. "Wzornik" skłania do refleksji o śmierci, o jej przeżywaniu, o tym, czym jest ostatnie pożegnanie (pożegnanie kogo z kim?). Zwraca uwagę na potęgę konwenansu, wyzucie ostatniego pożegnania z emocji i unikalności. Zaprasza do podjęcia za życia decyzji o tym, jak chcemy umrzeć i jak chcemy być pochowani. W trakcie spektakularnej mini-konferencji TEDeath zaproszeni autorzy i autorki opowiedzą o swoich symbolach śmierci.
Krypta absurdu i smutne piosenki
Krypta Absurdu to kultowy katowicki cykl pokazów kina klasy b, horrorów i filmów absurdalnych. Na halloweenowy wieczór Krypta Absurdu przygotowała "szatański" set filmów krótkometrażowych; m.in. plastelinową masakrę piłą mechaniczną, trailery horrorów, które nigdy nie powstały, straszne reklamy, teledysk, w którym bekon ratuje świat i wiele innych tworów video-podobnych. Wspólne śpiewanie pomaga w złych chwilach, dlatego w halloweenową edycję koncertu karaoke będziemy śpiewać tylko smutne piosenki.
"Warto wiedzieć, jak umrzeć w zgodzie ze sobą, a Wzornik alternatywnych symboli śmierci jest narzędziem do tego celu" – mówi Kuba Maria Mazurkiewicz.
Kuba Maria Mazurkiewicz
Projektant, artysta, organizator przedsięwzięć społecznych i kulturalnych oraz wykładowca na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich (Wcześniej Zarządzania Kulturą Wizualną) na warszawskiej ASP. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom magisterski obronił z wyróżnieniem w 2012 roku. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury (2011, 2016), laureat konkursów i uczestnik wystaw w dziedzinie projektowania graficznego (Dobry Wzór, Polish Graphic Design Awards, Projekt Roku). Przez ostatnie dziesięć lat współzałożyciel kilku inicjatyw społeczno-artystycznych (np. Pracownia Struktur Mentalnych, Zespół Wespół) od 2021 roku prowadzi własną pracownię projektową.
Nagrobki
Muzyka zespołu Nagrobki to autorska mieszanka gitarowego noizu, folku, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Zgodnie z tym, czego można spodziewać się po zespole o tej nazwie –teksty wszystkich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. Zespół wydał do tej pory cztery płyty studyjne oraz kilka wydawnictw z muzyką stworzoną do przedstawień teatralnych. Zagrał około stu pięćdziesięciu koncertów w Polsce i za granicą, w tym na największych polskich festiwalach muzycznych, takich jak: Opener Festiwal, Tauron Nowamuzyka, Off Festiwal, Unsound. Supportował również poznański koncert Jacka White'a.
Co, gdzie, kiedy?
"Szkoła Umierania Ekstra": cykl spotkań i warsztatów dedykowanych śmierci, umieraniu, towarzyszeniu w odchodzeniu, pogodzeniem ze stratą.
Komuna Warszawa, Szkoła
ul. E. Plater 31, Warszawa
30 – 31 października 2022
- 30 października 2022, g. 20.00
Nagrobki: koncert
bilety - 31 października 2022, g. 19.00
"Wzornik alternatywnych symboli śmierci": wernisaż, premiera i TEDeath
Artysta – Kuba Maria Mazurkiewicz
Kurator – Piotr Puldzian PłucienniczakDla chętnych sitodruk z alternatywnymi symbolami śmierci na (przyniesionych) koszulach i torbach.
"Krypta absurdu" – edycja specjalna. Tym razem w ramach kultowego katowickiego cyklu pokazów kina klasy b, horrorów i filmów absurdalnych: "szatański" set filmów krótkometrażowych.
Koncert karaoke: smutne piosenki.
Wstęp wolny.