Znamy już laureatki i laureatów współorganizowanego przez ASP w Warszawie konkursu pt. "Technologia. Ekologia. Człowiek. Koegzystencja." Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu projektu sztuki użytkowej o tematyce ekologicznej w jednej z 3 kategorii: ergonomiczne siedzisko, mural na zbiornik przeciwpożarowy i ekologiczny gadżet 7R. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane jesienią 2022 podczas wystawy 7R Warehouse of art "Young art for the planet". Spośród 26 zgłoszonych do konkursu projektów jury konkursu przyznało po trzy nagrody w trzech kategoriach:
Ekogadżet
I nagroda: Anna Gwiazda, praca "plan[ty]", absolwentka Wydziału Wzornictwa
Projekt plan[ty] wychodzi na przeciw potrzebom środowiska poprzez odpowiedzialne projektowanie. Jest to gadżet wykonany z biodegradowalnego, czerpanego papieru z nasionami roślin, które kiełkując, stopniowo zdegradują samą formę gadżetu. plan[ty] mają formę miniaturowego magazynu, którego papierowa forma inspirowana jest metodami origami. Użyte nasiona to mieszanka polskich roślin łąkowych.
II nagroda: Jan Garstka, praca "Pixel Natury" ("Artificial nature PIXEL"), absolwent Wydziału Wzornictwa
Projekt dotyczy braku transferu między siedliskami zwierząt na obszarach przekształconych przez człowieka. Piksel to element infrastruktury, który można łatwo przenosić między miejscami, aby stworzyć pożądane środowisko. System pozwala miastom zamawiać ogromne ilości pikseli, aby zmieniać dynamikę miejskiego charakteru.
III nagroda: Jan Gonciarz, praca "Ekogadżet Antystresowy", Wydział Wzornictwa
Narzędzie do ćwiczeń nadgarstka z mechanizmem koła zamachowego połączonego z małym generatorem prądu. Prąd powstały w wyniku ściskania ładuje powerbanka. W ten sposób energia często powodowana emocjami jest przetwarzana na energie elektryczną.
Siedzisko ergonomiczne
I nagroda: Marta Sowińska, Monika Żaczkiewicz, praca: "Impositio – ergonomiczne siedziska segmentowe", Wydziału Wzornictwa
Impositio to projekt segmentu, który powielony może tworzyć wiele aranżacji i układów. Wykonany z betonu (w którego produkcji wykorzystuje się pokruszony, wtórny materiał) z drewnianym obiciem.
II nagroda: Natalia Lulek i Sebastian Zgutka, praca: "Ergonomiczne siedzisko na bazie parametrycznego designu", Wydział Wzornictwa
Zaprojektowana parametrycznie siatka z bambusowych, trójkątnych modułów umożliwia dopasowywanie się materiału do ciała, równocześnie nadając mu ergonomiczne pozycje. Forma siedziska wynika z budowy ciała człowieka. Projekt wykorzystuje algorytm Delaunay'a, który umożliwia dobranie optymalnie ergonomicznej siatki trójkątów.
III nagroda: Łucja Paszkowska, praca: "Ergonomiczne siedzisko z rozchodnikiem", Wydział Wzornictwa
Projekt ergonomicznego siedziska, w którego konstrukcję wpisana jest donica z rozchodnikiem. Roślina ta wykazuje właściwości pochłaniania CO2, co korzystnie wpływa na środowisko. Przy zastosowaniu właściwego systemu w donicy, rozchodnik nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jest odporny na mróz i wiatr. Stelaż siedziska wykonany jest ze stalowych płaskowników.
Mural
I nagroda: Dominika Sochacka, praca: "Memento Mori", Wydział Sztuki Mediów
Projekt "Memento Mori" składa się z dwóch części, które funkcjonują wspólnie wykorzystując połączenie technologii i natury. Mogą one działać niezależnie, ale największą moc zyskują w połączeniu. Warstwa pierwszego obrazu wykorzystuje ekologiczne farby, jest kolorowa i przedstawia sielankowe leśne życie fauny i flory, niewzburzone przez człowieka. Druga warstwa nałożona jest na pierwszą przy użyciu farby luminescencyjnej. Widać ją dopiero w nocy, gdy świeci po całym dniu naświetlania przez słońce.
II nagroda: Agata Włodarczyk i Katarzyna Biwald, praca "1. Odpływ. 2. Cenna rosa 3. Wrząca sprawa", Wydział Malarstwa
"Odpływ" jest abstrakcyjną i jednocześnie dość dosłowną wizją skończoności zasobów wody. "Cenna rosa" to wizja porannego letniego deszczu osiadającego na liściach krzewów i drzew. Projekt ten ma na celu zwrócenie uwagi na nieocenioną wartość ekologiczną zbierania deszczówki. "Wrząca sprawa" to przedstawienie gotującej wody, zmieniającej się w parę wodną. Ma to naświetlić problem ocieplenia klimatu i zmniejszania się ilości dostępnej wody na planecie.
III nagroda: Monika Nawacka, praca: "Źródło życia", Wydział Sztuki Mediów
Mural przedstawia układ sieci wodnych występujących wokół nas. W dobie szybkiej ekspansji urbanistycznej człowiek, podczas rozwoju nowej technologii musi brać pod uwagę rozwiązania ekologiczne, które pozwolą na swobodną koegzystencję z naturalnym środowiskiem. Woda jest w nas i wokół nas.
"Studenci, studentki, absolwenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w swoich pracach zaprezentowali niesamowitą wyobraźnię prezentując wyjątkowe projekty, które w kreatywny i nowatorski sposób łączą takie obszary jak ekologia, przemysł i sztuka. Każda ze zgłoszonych prac wyróżnia się oryginalnością - zarówno w doborze proponowanych technik wykonania dzieł, jak też koncepcji i kierunków interpretacji tytułu konkursu – ‘Technologia. Ekologia. Człowiek. Koegzystencja’. Gratuluję pomysłów" – mówi prof. Prot Jarnuszkiewicz, prorektor ds. współpracy zewnętrznej i promocji w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jury konkursu
- Prot Jarnuszkiewicz – Prorektor ds. Współpracy Zewnętrznej i Promocji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
- Tomasz Milanowski – Dziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
- dr hab. Bazyli Krasulak, prof. Uczelni – Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
- dr Magdalena Małczyńska-Umeda – Adiunktka w Pracowni Podstaw Komunikacji Wizualnej na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
- Tomasz Lubowiecki – założyciel i prezes zarządu 7R
- dr Katarzyna Dorocińska – Head of Marketing & Communications, 7R
- Łukasz Jachna – członek zarządu 7R, Head of Capital Markets
"Czy sztuka może wpływać na magazyny, a przestrzenie industrialne inspirować artystów? Konkurs 7R Warehouse of art udowadnia, że tak. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt niezwykle kreatywnych prac młodych artystów, które inspirują i w ciekawy sposób interpretują rzeczywistość. W ich centrum stoi człowiek i ekologia, czyli wartości bliskie naszej organizacji. Realizując działania z zakresu ESG chcemy wspierać działania, które przyczyniają się do rozwoju środowiska naturalnego i lokalnych społeczności" – mówi Tomasz Lubowiecki, prezes 7R.
Video-podziękowanie za udział w konkursie "Technologia. Ekologia. Człowiek. Koegzystencja".
7R
Konkurs i wydarzenie 7R Warehouse of art ‘Young art for the planet’ organizuje 7R – inwestor i deweloper, specjalizujący się w dostarczaniu innowacyjnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych. 7R wdraża ekologiczne i zaawansowane technologicznie obiekty przyszłości, które stają się integralną częścią otoczenia. Inicjatywa 7R Warehouse of art "Young art for the planet" to jeden z elementów proekologicznego podejścia firmy. Ważną część tego projektu stanowi, organizowany we współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, konkurs pt. "Technologia. Ekologia. Człowiek. Koegzystencja.", do którego 7R zaprasza studentki i studentów ASP w Warszawie.
Laureatkom i laureatom serdecznie gratulujemy!
Zwycięskie prace można obejrzeć na stronie konkursu.