21 maja w Galerii -1 w Pałacu otwiera się wystawa pt. "Horyzont" przygotowana przez Samorząd studencki ASP w Warszawie. Kierując się myślą badacza José Estebana Muñoza, artystki i artyści tworzą wizje utopijnej przyszłości, będące remedium na rozczarowującą teraźniejszość. Wernisaż odbędzie się 21 maja o g. 18.00. Wystawa potrwa do 10 czerwca.
"The here and now is a prison house. We must strive, in the face of the here and now’s totalizing rendering of reality, to think and feel a then and there."
("Tu i teraz jest więzieniem. Musimy starać się, w obliczu totalitarnego obrazu rzeczywistości tworzonego przez tu i teraz, myśleć i czuć wtedy i tam.")
José Esteban Muñoz, Cruising Utopia: The Then and There of Queer Futurity (2009)
Jak życzyło nam tego Biennale Sztuki w Wenecji w 2019 roku, faktycznie żyjemy w ciekawych czasach. Nieustannie przydarzające się nam "momenty dziejowe", skumulowane w ostatnich latach, są zwiastunem nadchodzącej zmiany, a może raczej wołaniem o jej potrzebę. Do przeprowadzenia transformacji potrzebna jest jednak jej wizja, potrzebna jest ogólnoludzka, wspólnotowa praca nad alternatywą dla starego, kruszącego się systemu.
Wystawa Horyzont to próba pomyślenia przyszłości, lepszej przyszłości, zachęcenia, aby powrócić do myślenia utopistycznego i idealistycznego, zamiast tonięcia w pesymizmie. Negatywne emocje, złość, żal i strach, które nieustannie się w nas kumulują mają potencjał do stania się siłą napędową dla zmiany, myślenia lepszych alternatyw. Tylko podążając za nieuchwytnym, można dotrzeć do czegoś nowego, lepszego, posunąć się do przodu. Według José Estebana Muñoza sztuka jest miejscem, w którym ujawnia się to co jeszcze-nie-świadome, gdzie prześwituje możliwa przyszłość.
Osoby studenckie ASP podejmując temat, podeszły do niego z różnych stron – nie ma jednej idealnej wizji przyszłości, nikt nie wie, jak będzie wyglądać. Tym, co aktywnie ją kształtuje jest przeszłość i teraźniejszość, które można odrzucić, ale też przekształcić – strategia zależy już tylko od tego, kto tworzy i myśli, patrzy przed siebie.
Tworzenie utopii jest jak podróż w stronę horyzontu, który jest zawsze widoczny, jest zawsze prawie tu, ale jednak nigdy nie uchwytny. To właśnie samo podjęcie drogi w jego kierunku jest najbardziej istotne.
"Horyzont"
21 maja – 10 czerwca 2022
Pałac Czapskich, Galeria -1, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,
ul. Krakowskie Przedmieście 5
wystawa czynna: pn. – sob. w godz. 12.00-19.00
wernisaż: 21.05.2022, g. 18.00
Osoba kuratorska: Zuzanna Andruszko
Identyfikacja wizualna: Viktoriia Kovalenko