Zaproszenie na Finisaż 27. MBP w Warszawie, 5 września, godz. 12.00, Pałac Czapskich w Warszawie

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie: FINISAŻ

Opublikowano 5 września 2021

Tegoroczna, 27. edycja światowego święta plakatu, jakie od lat nieprzerwanie stanowi Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, dobiega końca. Z tej okazji przygotowaliśmy coś specjalnego. 4 września odbyły się warsztaty dla dzieci, zaś 5 września w południe spotkanie z laureatami tegorocznej edycji Biennale: Ryszardem Kajzerem (złoty medal w Konkursie Głównym), Jakubem Jezierskim (złoty medal w Konkursie Tematycznym) oraz laureatką – Julią Wakułą (srebrny medal w Konkursie Tematycznym). Zapraszamy też na wspólny – ostatni spacer po wystawach 27. MBP w Warszawie! Wystawy pokonkursowe można oglądać do 5 września w Pałacu Czapskich.

Miłośników i miłośniczki plakatu, którzy nie mieli / które nie miały okazji obejrzeć na żywo wystaw pokonkursowych, prac jurorów oraz wystawy plakatów wybitnego japońskiego grafika – Kazumasy Nagaiego pt. „Zwierzęta” serdecznie zapraszamy na spacer wirtualny 360 stopni: https://www.360stopni.eu/vt/asp/2021/27ipb/
Kuratorka i autorka ekspozycji wystaw 27. MBP w Warszawie: Magdalena Sołtys.

Zaproszenie - link do wirtualnego spaceru

27. MBP na finiszu

Zainaugurowane 12 czerwca 2021 Biennale – najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych plakatowi – w związku z dużym zainteresowaniem publiczności, przedłużone zostało do 5 września. Ten pierwszy weekend miesiąca postanowiliśmy przeznaczyć na świętowanie finisażu 27. MBP w Warszawie. Jeszcze przez kilka dni w odremontowanych salach Pałacu Czapskich, głównej siedzibie ASP w Warszawie, można oglądać 540 wydrukowanych plakatów autorstwa 405 artystów i artystek z całego świata!

Warsztaty dla dzieci i spotkanie z laureatami

W sobotę, 4 września w Pałacu Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu 5 miały miejsce warsztaty plastyczne, które poprowadziła dr hab. Dorota Optułowicz McQuaid. W niedzielę, 5 września 2021 w samo południe zapraszamy na finisaż wystaw pokonkursowych 27. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie oraz spotkanie z laureatami: Ryszardem Kajzerem (złoty medal w Konkursie Głównym 27. MBP w Warszawie), Jakubem Jezierskim (złoty medal w Konkursie Tematycznym 27. MBP w Warszawie), Julią Wakułą (srebrny medal w Konkursie Tematycznym 27. MBP w Warszawie) oraz prof. Lechem Majewskim – prezydentem Biennale. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Władyka (Rada Programowa 27. MBP w Warszawie). Niedzielne spotkanie będzie transmitowane on-line. Po spotkaniu zapraszamy na wspólny – ostatni spacer po wystawach 27. MBP w Warszawie!

Wystawy pokonkursowe 27. MBP do 5 września

Jeszcze tylko do 5 września w imponujących przestrzeniach wystawienniczych odremontowanego Pałacu Czapskich miłośnicy i miłośniczki plakatu mają szansę obejrzeć wystawy pokonkursowe tegorocznej edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, prezentujące: najwybitniejsze prace artystek i artystów z całego świata – przegląd różnorodności kulturowej globu i jego aktualiów z Konkursu Głównego; plakaty z Konkursu Tematycznego pod hasłem: "Zmieniający się świat a zdrowie"; wystawy Jurorów 27. MBP w Warszawie: Jonathana Barnbrooka (Wielka Brytania), Justyny Czerniakowskiej (Polska), Ahn Sang-soo (Korea Południowa) i Ralpha Schraivogela (Szwajcaria), jak również wystawę pt. "Poza konkursem" – prace polskich plakacistów / plakacistek zaangażowanych w organizację Biennale, związanych z ASP w Warszawie oraz towarzyszące Biennale projekcie plakatów i wideoklipów, powstałych w ramach międzynarodowego projektu "Studenci dla Biennale".

"Zwierzęta" Kazumasy Nagaiego

Do 5 września jest też dostępna wystawa plakatów wybitnego japońskiego grafika, gościa specjalnego 27. MBP w Warszawie – Kazumasy Nagaiego pt. "Zwierzęta". Doskonale znany w światowym designie i długo znajdujący się na jego topie, dziewięćdziesięciodwu letni Kazumasa Nagai wciąż pozostaje aktywny twórczo. Rozpoznawalny stał się po zdobyciu złotego medalu na 1. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (1966). Na wystawie "Zwierzęta" prezentujemy 90 oryginalnych, zachwycających druków o muzealnym charakterze, w których autor nawołuje do humanitaryzmu, ratowania planety i ocalenia zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

"Ekspozycja charakterem nawiązuje do sposobu istnienia plakatu w przestrzeni miejskiej, w przestrzeni publicznej. Sztuka plakatowa jest przecież częścią kultury miasta i jest sztuką ulicy. Ekspozycja obejmuje łącznie 540 wydrukowanych dzieł plakatowych 405 artystów z całego świata. Wystawy znajdą zwolenników zarówno wśród publiczności związanej ze środowiskiem artystycznym, jak i wśród szerokiego grona odbiorców. Plakat jest dla wszystkich, mówi o wszystkim co nas dotyczy. Sztuka plakatowa jest najbardziej demokratyczną ze sztuk" – tymi słowami kuratorka wystaw i Sekretarz Główna wydarzenia – Magdalena Sołtys podsumowuje 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu

Fotorelacja z finisażu 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie: warsztatów plastycznych dla dzieci (4 września 2021) oraz  spotkania z laureatami tegorocznej edycji Biennale: Ryszardem Kajzerem (złoty medal w Konkursie Głównym), Jakubem Jezierskim (złoty medal w Konkursie Tematycznym) oraz laureatką – Julią Wakułą (srebrny medal w Konkursie Tematycznym) (5 wrześnie 2021).
Fot.: Stanisław Loba

Biuro Biennale – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5, 00–068 Warszawa
tel.: +48 504 085 092