27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie! WYSTAWY W PAŁACU CZAPSKICH!

Opublikowano 24 czerwca 2021

Nowy etap działalności kulturalnej Pałacu Czapskich, głównej siedziby ASP w Warszawie, po renowacji i przebudowie zainaugurowaliśmy kompletem wystaw 27. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. To najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych poświęconych wyłącznie plakatowi, a dla dużej części światowego środowiska plakacistów – niezmiennie i niepodważalnie najważniejsze. Nazywane jest często olimpiadą plakatu! I to już od 1966 roku, kiedy miała miejsce jego 1. edycja. Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00 do Pałacu Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu 5 w Warszawie.

310 plakatów w Konkursie Głównym, 99 w Tematycznym

Clou 27. MBP stanowiły dwa konkursy o charakterze otwartym. Konkurs Główny nie był sprofilowany tematycznie, został pomyślany jako przegląd różnorodności kulturowej świata i jego aktualiów z wielu dziedzin życia. Stąd rozpiętość, panoramiczność tematyczna. Szczegółowym problemem, który przyświecał Konkursowi Tematycznemu, był "Zmieniający się świat a zdrowie". Problematyka zdrowia we współczesnym świecie ma bardzo szeroki zakres i jest niesłychanie złożona! Na wystawie można przekonać się, jak rozumieją i interpretują ją plakaciści.
Nie skupiają się oczywiście tylko na pandemii Covid-19, choć ona była powodem wyboru takiego, a nie innego, tematu konkursu i ona przecież drastycznie zdominowała naszą rzeczywistość.

Otrzymaliśmy łącznie 3200 zgłoszeń, co przełożyło się na 6000 plakatów. To bardzo dużo! Do etapu finałowego Konkursu Głównego jury preselekcyjne dopuściło 310 plakatów, autorstwa 246 artystów z 5 kontynentów, 45 krajów, a do etapu finałowego Konkursu Tematycznego – 99 plakatów autorstwa 85 artystów z 3 kontynentów, 19 krajów.

Wystawy: konkursowe i "Zwierzęta" gościa specjalnego – Kazumasy Nagaiego

W imponujących przestrzeniach wystawienniczych Pałacu Czapskich można oglądać wystawy Konkursu Głównego i Konkursu Tematycznego "Zmieniający się świat a zdrowie". A także wystawę plakatów gościa specjalnego, Kazumasy Nagaiego zatytułowaną "Zwierzęta" – mieszczącą się w tematyce life. Plakaty te nawołują do humanitaryzmu, ratowania planety, ocalenia różnych zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Nagai – wybitny japoński grafik, doskonale znany w światowym designie, niebywale długo znajdujący się na jego topie – wciąż pozostaje aktywny twórczo, mając ponad 92 lata. A stał się znany na świecie po zdobyciu złotego medalu na 1.  Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Na wystawie Zwierzęta jest prezentowanych 90 oryginalnych i zachwycających swoją urodą druków, o muzealnym charakterze.

Wystawy: Jurorów, "Poza konkursem" i projekcje "Studenci dla Biennale"

Ale to nie wszystko – w Pałacu Czapskich publiczność zobaczy jeszcze wystawę prac członków międzynarodowego jury, które wyłoniło zwycięzców 27. MBP: Jonathana Barnbrooka (Wielka Brytania), Justyny Czerniakowskiej (Polska), Ahn Sang-soo (Korea Południowa) i Ralpha Schraivogela (Szwajcaria). Nadto wystawę "Poza konkursem", prac polskich plakacistów zaangażowanych w organizację Biennale, głównie związanych z ASP w Warszawie. Temu towarzyszą jeszcze 4 projekcie niezliczonych plakatów i wideoklipów powstałych w ramach międzynarodowego projektu "Studenci dla Biennale".

"Charakter ekspozycji w przeważającej części nawiązuje do sposobu istnienia plakatu w przestrzeni miejskiej; a sztuka plakatowa jest przecież częścią kultury miasta, jest sztuką ulicy. Plakaty nie wiszą więc w ramach za szybą, a jako specjalne wydruki są przyklejone do ścian. Wystawa jest wizualnie dynamiczna i operuje wielowarstwowymi grami znaczeniowymi. Atrakcyjności dodaje jej identyfikacja wizualna autorstwa Ani Wieluńskiej i duetu OKI OKI – Agaty Klepki i Aleksandry Olszewskiej. (…) Te wystawy znajdą zwolenników zarówno wśród publiczności związanej ze środowiskiem graficzno-plakatowym, jak i szerokiego grona odbiorców. Zapraszamy wszystkich, którzy mają chęć nas odwiedzić. Plakat jest dla wszystkich i plakat mówi o wszystkim, co nas dotyczy" – mówi Magdalena Sołtys, kuratorka wystaw 27. MBP w Warszawie w Pałacu Czapskich i autorka ich ekspozycji.

Przypominamy, że w programie 27. MBP znajdują się liczne imprezy towarzyszące.

Kuratorka wystaw 27. MBP w Warszawie w Pałacu Czapskich i autorka ich ekspozycji –
Magdalena Sołtys.
Asystent kuratorki – Mateusz Machalski

"Nasze zdrowie": warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży

7 czerwca w Pałacu Czapskich odbyły się,  towarzyszące wystawom 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży pt. "Nasze zdrowie". Bawiąc się, próbowaliśmy znaleźć takie znaki plastyczne, które w sposób trafny i ciekawy mówiły o zdrowiu ciała i ducha oraz odkryć nieograniczone możliwości wypowiedzi poprzez sztukę.

Katalog 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie

Katalog 27. MBP w Warszawie, w którym prezentowane są prace wybrane do finału dwóch konkursów: Głównego i Tematycznego, a także prace jurorów oraz japońskiego grafika Kazumasy Nagaiego jest dostępny w sklepie internetowym Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie w mediach

Zapraszamy do Warszawy!
Zapraszamy do ASP w Warszawie!
Zapraszamy do Pałacu Czapskich!
Nawet jeśli tylko wirtualnie!

I OCZYWIŚCIE OGLĄDAJMY–CZYTAJMY PLAKATY!

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie / Pałac Czapskich
Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)
Wystawy czynne:

Biuro Biennale – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5, 00–068 Warszawa
tel.: +48 504 085 092

Identyfikacja wizualna: Ania Wieluńska, OKI OKI – Agata Klepka, Aleksandra Olszewska