"Mogłaby zamknąć oczy": wystawa artystek II i IV roku Malarstwa

Opublikowano 23 czerwca 2021

28 czerwca 2021 o 18:30 artystki drugiego i czwartego roku Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Roksana Chudon, Jagoda Laprus, Lena Lewandowska, Kinga Makowska, Anna Radzimińska, Zuzanna Szary zaprezentują efekty swojej pracy twórczej na wystawie "Mogłaby zamknąć oczy". Wystawa odbędzie się w Bibliotekce Publicznej im. St. Staszica w Warszawie. Kuratorami są Paweł Nocuń i Jan Kuśmirski.

Artystyczna perspektywa nowego pokolenia twórczyń

Przegląd dzieł młodych artystek z Wydziału Malarstwa pod tytułem "Mogłaby zamknąć oczy" ukazuje złożoną perspektywę artystyczną nowego pokolenia twórczyń. Każda z nich jest w trakcie poszukiwania własnej formy wyrazu, a zestawienie ich prac stwarza niezwykle interesującą przestrzeń porównawczą, skłaniającą do refleksji nad przyszłością malarstwa.

"Mogłaby zamknąć oczy? Kto? Ona? Kim jest ona? Artystką? Dlaczego? Czy chodzi o kunszt malarski i umiejętność malowania nawet z zamkniętymi oczami? Czy też o niezwykle plastyczną wyobraźnię artystki, która sprawia, że widzi dzieło, gdy tylko zamknie oczy? Czy twórczyni wówczas zamyka się na otaczającą ją fizyczną i wizualną rzeczywistość? Jaką rolę w procesie twórczym ma dla każdej z artystek otaczający je świat?

Enigmatyczny tytuł stanowi rodzaj gry z odbiorcą. Ma wywoływać pytania i skojarzenia, które sprowokują do interpretacji przedstawień. Poprzez nieudzielenie odpowiedzi na te pytania nadajemy podmiotowość odwiedzającym wystawę. Prowokujemy ich/je do zaangażowania emocjonalnego poprzez intuicyjne poszukiwanie własnej drogi interpretacji" – pisze kurator Jan Kuśmirski.

"Mogłaby zamknąć oczy":
wystawa artystek drugiego i czwartego roku Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie