26. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie
9.06–15.07.2018
TEGOROCZNA EDYCJA – PIERWSZEGO NA ŚWIECIE – MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKATU kontynuuje najlepsze tradycje tej imprezy i wraca na stałe do miejsca – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – w którego orbicie ukształtowała się jej idea.
IDEA KONFRONTACJI ŚWIATOWYCH OSIĄGNIĘĆ W DZIEDZINIE PROJEKTOWANIA PLAKATU!
W ramach Biennale odbywają się dwa konkursy – główny i tematyczny.
Do udziału w KONKURSIE GŁÓWNYM zaprosiliśmy 100 wybitnych plakacistów, prosząc ich o wytypowanie dwóch własnych prac oraz zarekomendowanie kolejnego plakacisty, który zaprezentuje nam jedną pracę. Wśród uczestników znajdują się artystki i artyści projektanci o światowej renomie oraz o mniej rozpoznawalnych nazwiskach, jednak równie interesujący, pracujący indywidualnie lub w grupach, studiach, agencjach, należący do różnych pokoleń, preferujący różne style. Prace spełniające warunki uczestnictwa nie podlegają selekcji – wszystkie znajdą się na wystawie głównej i w katalogu Biennale. Publiczność zobaczy szeroki przegląd plakatów datowanych na lata 2015–2018. Aktualność plakatu!
I nagroda i złoty medal – 20 000 zł
II nagroda i srebrny medal – 15 000 zł
III nagroda i brązowy medal – 10 000 zł
Ogłosiliśmy OTWARTY KONKURS TEMATYCZNY z okazji przypadających w 2018 roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz analogicznych rocznic w innych krajach regionu. W 1918 roku spełniły się dążenia niepodległościowe Litwy, Łotwy, Estonii oraz proklamowano powstanie dwunarodowego niepodległego państwa – Czechosłowacji, a rok wcześniej powstała Finlandia. Konkurs odnosi się do następujących wartości: niepodległość, wolność, wspólnota, tożsamość wspólnotowa i kulturowa, naród, braterstwo/solidarność, tolerancja.
Graficy! Zastanówcie się, czym dla Was osobiście są te wartości, czy we współczesnym świecie są miejsca, które wymagają Waszego dopominającego się o nie głosu. Plakat swoim działaniem już nieraz udowodnił skuteczność w walce o wyższe cele. Liczymy na Waszą inwencję.
prof. Lech Majewski
Prezydent MBP w Warszawie
I nagroda i złoty medal – 25 000 zł
II nagroda i srebrny medal – 15 000 zł
III nagroda i brązowy medal – 10 000 zł
W konkursie tematycznym może wziąć udział każdy pod warunkiem spełnienia formalnych warunków uczestnictwa. Patrz Regulamin!
http://warsawposterbiennale.com/files/26th_IPB_REGULATIONS_THEMATIC_COMPETITION.pdf
http://warsawposterbiennale.com/files/26_MBP_REGULAMIN_KONKURS_TEMATYCZNY.pdf
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie odegrała niebagatelną rolę w rozwoju polskiej sztuki plakatu – szczególnie Wydział Grafiki, który w 2018 roku świętuje 50-lecie powstania. Identycznie jak współorganizator 26. MBP w Warszawie – Muzeum Plakatu w Wilanowie – pierwsze, pionierskie sprofilowane wyłącznie na plakat muzeum na świecie, które niestrudzenie kontynuuje misję archiwizacji, prezentacji i popularyzacji efemerycznej sztuki plakatu oraz kultywuje fenomen artystyczny o globalnym zasięgu, jakim była w latach 60. XX wieku „polska szkoła plakatu”. Dzięki wysiłkom jej przedstawicieli – a szczególnie prof. Józefa Mroszczaka z ASP w Warszawie – w 1966 roku zorganizowane zostało 1. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie!
Organizator 26. MBP w Warszawie:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Współorganizatorzy:
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)
OOH Agency AMS
Projekt współfinansuje: Miasto Stołeczne Warszawa http://um.warszawa.pl
Zapraszamy na:
www: http://warsawposterbiennale.com/
Facebook: https://web.facebook.com/IPB.WARSAW/
Instagram: https://www.instagram.com/ipb.warsaw/