"Joshua tree / dialektyka uobecnienia". Wystawa indywidualna dr Ewy Bobrowskiej

Opublikowano 28 września 2023

Do 30 września w Akademickim Centrum Designu w Łodzi można oglądać wystawę indywidualną artystki wizualnej, estetyczki, filozofki i wykładowczyni na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie – dr Ewy Bobrowskiej. Wystawa indywidualna "Joshua tree / dialektyka uobecnienia" odbywa się w ramach 12. Polskiego Zjazdu Filozoficznego.

Uobecnianie i myślenie o byciu jako takim

Na wystawie "Joshua tree / dialektyka uobecnienia" prezentowane są instalacje fotograficzne, obiekty przestrzenne i projekcje autorstwa dr Ewy Bobrowskiej. Przestrzeń myślowa przeciwstawiona została na wystawie przestrzeni fizycznej i krajobrazowej w kontekście malowniczej i metaforycznej scenerii pustyni Joshua Tree w Kalifornii.

"Ekspozycja jest wynikiem namysłu nad pojęciami wizualności i uobecniania. Dialektyka uobecniania powinna być tu rozumiana jako rozciągłość przestrzeni kształtująca zarówno grę formy, figury, jak też ich braku, pustki czy jeszcze bardziej pierwotnej przestrzeni myślanej jako otwartość, ślad w pamięci, Heideggerowskie przestrzennienie skontrastowane z przestrzenią wcielenia" – mówi artystka.

"[…] Dialektykę uobecnienia i podmiotu należałoby również rozpatrywać w kontekście pojęć obecnych Heideggerowskim odczytaniu Hegla – metamorfozy, obecności, różnicy, dialektyki „stawania się innym”; oraz w kontekście arystotelesowskiego pojęcia ujawniania metabolē, czy wręcz myślenia o byciu jako takim – wyjaśnia dr Ewa Bobrowska.

Ewa Bobrowska

Artystka wizualna, estetyczka, filozofka. Posiada tytuł doktora sztuk pięknych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła staż podoktorski na Uniwersytecie Kalifornijskim. Zajmuje się twórczością artystyczną i analizą współczesnej refleksji filozoficznej. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od 2013 roku współpracuje z prof. Krzysztofem Wodiczko, współprowadząc Pracownię Sztuki Domeny Publicznej; prowadzi seminaria teoretyczne. Jej prace artystyczne wystawiane były między innymi w: Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Trafo w Szczecinie, CSW, Salonie Akademii, Muzeum Mazowieckim, Fordham University w Nowym Jorku, Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine czy Muzeum Sztuki w Castello. W 2020 w Berlinie, nakładem szwajcarskiego wydawnictwa Peter Lang, ukazała się jej najnowsza książka „UCI Critical Theory and Contemporary Art Practice: Jacques Derrida, Jean-François Lyotard, Bruce Nauman, and Others, with a Prologue by Georges Van Den Abbeele”. Jest też autorką monografii „Parateoria. Kalifornijska Szkoła z Irvine” (2013) i redaktorką antologii ”Lyotard, Derrida, Hillis Miller i inni.Kalifornijska teoria krytyczna” (2019). Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Estetycznego i Athens Institute for Education & Research.

Co, gdzie, kiedy

Wystawa indywidualna dr Ewy Bobrowskiej – "Joshua tree / dialektyka uobecnienia": instalacje fotograficzne, obiekty przestrzenne i projekcje.

Wydarzenie odbywa się w ramach 12. Polskiego Zjazdu Filozoficznego.

Akademickie Centrum Designu,
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź