Wystawa główna na Poznań Design Festiwal 2023

Opublikowano 22 września 2023

Od 22 do 30 września 2023 trwa 10. edycja Poznań Design Festiwal. W tym roku festiwalowi towarzyszy hasło: "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności". Wystawa główna – "Przestrzeń publiczna. Design jako narzędzie komunikacji" przygląda się różnorodnym projektom ułatwiającym komunikację z docelowymi użytkownikami przestrzeni publicznych. Jej kuratorem jest Paweł Grobelny – projektant, kurator wystaw i wykładowca na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

Zmiana na lepsze

Pokazane na wystawie instalacje przestrzenne, makiety i obiekty służą jako narzędzia do włączenia mieszkanek i mieszkańców miast w procesy decyzyjne dotyczące otaczających ich przestrzeni. Na wystawie oprócz rozwiązań zobaczymy także rozwiązania dla dzieci. U podstaw dobrego projektowania przestrzeni publicznej leży zawsze zmiana na lepsze. Wspieranie poprzez projektowanie potrzebnych zmian, ale czasem także ich inicjowanie. Trudno przeprowadzać taki proces bez komunikacji z mieszkańcami. I tu pojawia się pytanie: w jaki sposób komunikować się z docelowymi użytkownikami przestrzeni miejskich?

Projektanci, architektki, urbanistki, architekci krajobrazu mają za zadanie zaprojektować daną przestrzeń, ale mogą także wspierać komunikację z użytkownikami. Zaprojektować można chociażby narzędzia do takiej komunikacji. Na wystawie prezentowane są dwa projekty mierzące się z tą problematyką: "Echo" warszawskiego studia Miejskie Materie, które wspomaga konsultacje społeczne oraz "Archimobil" Aleksandry Witaszczyk, skierowany do najmłodszych użytkowników miasta – dzieci ze szkół podstawowych.

Na wystawie prezentowane są rozwiązania, które polegają na testowaniu zmian w przestrzeni publicznej w skali 1:1. Tak, aby mieszkańcy i mieszkanki mogli doświadczyć danego rozwiązania w docelowej skali. Możemy przyjrzeć się, m.in. jak Warszawa przygotowuje się do powstania placu Centralnego przed Pałacem Nauki i Kultury. Oswojeniu się z jego zmianą służą dwa projekty obecne na wystawie: "Plac Nowego Sąsiedztwa" kuratorek: Aleksandry Litorowicz i Bogny Świątkowskiej oraz projekty studia Budcud, zrealizowane w ramach 9. edycji festiwalu Warszawa w Budowie.

"Bierzemy pod lupę komunikację z mieszkańcami poprzez testowanie różnorodnych rozwiązań w przestrzeni publicznej tak, aby wspólnie wytypować najlepsze z nich. Możemy przyjrzeć się wybieraniu mebli miejskich w paryskiej dzielnicy La Défense oraz poszukiwaniu nowego miejsca dla pomnika we francuskim mieście Angers" – mówi kurator wystawy, Paweł Grobelny.

"(…) Dobra komunikacja pomiędzy zleceniodawcami, projektantami i docelowymi użytkownikami jest niezbędna dla tworzenia wspólnych przestrzeni w mieście. Nie jest to zadanie łatwe i proste, tym bardziej warto przyjrzeć się istniejącym rozwiązaniom, które na różny sposób kształtują i wspierają tę komunikację" – kontynuuje.

Paweł Grobelny

Projektant, wykładowca i kurator wystaw. Prowadzi Pracownię Projektowania Przestrzeni Publicznej na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Kierownik studiów magisterskich na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Ekspert w zakresie projektowania przestrzeni publicznych. Kształcił się w Paryżu, Madrycie, Lyonie i Poznaniu. Jego realizacje znajdują się w przestrzeniach publicznych takich miast jak: Bruksela, Paryż, Budapeszt, Strasburg i Szanghaj.

Poznań Design Festiwal 2023

W tym roku odbędzie się 10. edycja ogólnopolskiego wydarzenia prezentującego polskie wzornictwo przemysłowe. Bazowym elementem festiwalu w 2023 roku będzie hasło: "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności", które stanie się elementem inspirującym rozmowy, działania, praktyki i projekty realizowane w obszarze współczesnego projektowania. 10. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 22 – 30 września 2023

Miejsca: Centrum Kultury Zamek / Stary Browar /Poznańskie Centrum Dziedzictwa / Galeria Pyramida / Studio Bękarty
Organizator: Fundacja Made in Art

Co, gdzie, kiedy

"Przestrzeń publiczna. Design jako narzędzie komunikacji".
Wystawa główna na Poznań Design Festiwal 2023.

Kurator: Paweł Grobelny

Stary Browar, Słodownia +1