Kolejna, dwudziesta ósma edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie dobiegła końca. 9 września 2023 w Pałacu Czapskich odbył się finisaż wydarzenia. Wzięło w nim udział blisko dwa i pół tysiąca osób! To kolejny dowód na to, że plakat jest bliski Waszym sercom, a jego święto od lat nieprzerwanie spełnia swoją misję – proponuje szerokiej publiczności przegląd najwybitniejszych plakatów z całego świata.
Finisaż
Gościnią finisażu była Dasha Podoltseva – ukraińska projektantka graficzna i artystka wizualna, tegoroczna zwyciężczyni Konkursu Głównego MBP w Warszawie, która podczas spotkania z publicznością opowiedziała o grafice zaangażowanej na przykładzie własnych projektów (m.in. cyklu "Ukraine_war"), wojnie i problemach światowych w ujęciu tematu graficznego oraz własnej perspektywie tworzenia w sytuacji wojny. Spotkanie z artystką poprowadził Marcin Władyka – wykładowca na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, twórca plakatów, znaków graficznych, animacji telewizyjnych, grafiki wydawniczej; projektant książek.
W wydarzeniu wzięli udział: prezydent Biennale – prof. Lech Majewski, Jan Edmund Kowalski – prezes Pałac Saski sp. z o.o. – partnera generalnego 28. MBP w Warszawie, przedstawicielka partnerującego Biennale Instytutu Wzornictwa Przemysłowego – prezes Zarządu Agnieszka Wasilewska (wystawa towarzysząca: "Korzenie / Roots"), Edyta Skowrońska – prezes Zarządu Fundacji Station of Art Gallery (wystawy towarzyszące: "Mam kota na punkcie psa" i "Miraże – Aneta & Filip Gębscy") oraz Marta i Henryk Kwiatek z Kwiaciarni Grafiki (wystawa towarzysząca "Wróżby. Karty dla wspólnoty ludzko-nie-ludzkiej").
9 września miłośnicy i miłośniczki plakatu skorzystali z niepowtarzalnej szansy obejrzenia wystaw 28. MBP i licznie uczestniczyli w dwóch tego dnia oprowadzaniach kuratorskich Mateusza Machalskiego. Dzień umilał nam odbywający się już po raz czwarty w tym sezonie na dziedzińcu ASP w Warszawie Art Piknik – kiermasz prac studenckich i ubrań vintage oraz energetyczny set DJ-a Nata Younga & Friends.
Relacja fotograficzna z finisażu 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
Grafika zaangażowana Dashy Podoltsevej
Po wybuchu wojny Dasha Podoltseva stworzyła cykl "Ukraine_war" (plakaty). To odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022. Tematem spotkania z ukraińską artystką wizualną jest grafika zaangażowana w kontekście wojny i problemów światowych jako temat graficzny i artystyczna perspektywa Dashy Podoltsevej. Spotkanie z laureatką konkursu głównego 28. MBP w Warszawie i prezentacja prac artystki odbędą się w języku angielskim. Dasha Podoltseva jest autorką kilku wystaw z cyklu "Kruchy brutalizm" o masowym mieszkalnictwie ukraińskiego brutalizmu, instalacji o nazwie "Dreamscape" oraz projektu "Obiekt infrastruktury krytycznej". Jest współzałożycielką projektu SERIES__, poświęconego ukraińskim budynkom panelowym. W kręgu jej zainteresowań znajdują się tematy jak: przestrzeń publiczna, świat materialny i "chwilowa niedogodność".
"Moje refleksje, obserwacje i przemyślenia przekładam na plakaty, które stają się wyrazem wszystkiego, co dzieje się wokół mnie. Bolesne wiadomości z frontu pojawiają się nieustająco i zadają cierpienie, zmuszając do dalszego tworzenia. Plakaty z tej serii przechowuję w swoim prywatnym archiwum internetowym, by utrwalić chronologię moich przeżyć wojennych" – mówi artystka.
Dasha Podoltseva
To, urodzona w Kijowie, ukraińska projektantka graficzna i artystka wizualna. Jest absolwentką Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, gdzie studiowała rysunek i malarstwo w pracowni Oleksandra Titova. Ukończyła szkołę letnią Central Saint Martins / University of Arts London, szkołę plakatową Petra Bankova oraz Szkołę Urbanistyki Canactions Studio 1. Wybrane wystawy: "Kim jestem?", Odessa, Charków, Użhorod, Iwano-Frankiwsk, Kijów (2019-2020), "Labirynt pamięci", Arsenał Mystetskyi, Kijów (2020), "VNGRDR", PostPlayLab, Kijów (2020), "Different Together", Mystetskyi Arsenal, Kijów (2021), B.I International Poster Art Biennale, Korea (2021), 'Stand With Ukraine", UCLA Design Media Arts, Los Angeles (2022), "Voices", ukraiński House, Kijów (2022), "Architektura krucha. SERIA___", Rezydencja VN, Zurych (2022).
Art Piknik vol. 4
9 września w godzinach 12.00 – 19.00 na Dziedzińcu ASP w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu już po raz czwarty odbędzie się, organizowany przez Elementy i Samorząd Studencki ASP w Warszawie, Art Piknik. Swoje stoiska zaprezentują studentki i studenci ASP w Warszawie i wystawcy ubrań vintage wyselekcjonowani przez Koty Vintage YARD SALE. Można będzie obejrzeć i kupić: grafiki, rysunki, obrazy, pocztówki, ceramikę, biżuterię, ręcznie malowane ubrania, koszulki ozdobione oryginalnym sitodrukiem i wiele innych intrygujących przedmiotów.
Co, gdzie, kiedy
Finisaż 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie
9 września 2023
- 12.00 – oprowadzanie kuratorskie Mateusza Machalskiego
- 12.00 – 19.00 Art Piknik – kiermasz prac studenckich i ubrań vintage
- 18.00 – "Wojna i problemy światowe – temat graficzny i artystyczna perspektywa Dashy Podoltsevej".
Spotkanie z laureatką konkursu główne 28. MBP w Warszawie i prezentacja prac artystki. Spotkanie w języku angielskim poprowadzi Marcin Władyka – wykładowca na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, twórca plakatów, znaków graficznych, animacji telewizyjnych, grafiki wydawniczej; projektant książek. W 2000 roku nagrodzony srebrnym medalem MBP w Warszawie. - 20.00 – oprowadzanie kuratorskie Mateusza Machalskiego
- DJ Nat Young & Friends
Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5