2 lipca 2023 w Rzeszowie rozpoczął się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej! Wydarzenie popularyzuje polską muzykę XIX i XX wieku i promuje utalentowanych_e artystów_tki odkrywających – często mało znane lub rzadko wykonywane – dzieła polskich kompozytorów. Laureaci_tki poprzednich edycji z powodzeniem prezentują polską muzykę na całym świecie.
W konkursie weźmie udział 80 artystów_ek z 9 krajów, którzy – podczas 50 godzin przesłuchań – zaprezentują ok. 250 utworów. Koncert Laureatów odbędzie się 9 lipca o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie i zostanie powtórzony 26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Cały konkurs będzie transmitowany na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej trwa do 9 lipca. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest partnerem konkursu.
"Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej organizowany od 2019 roku jest wyjątkowy ze względu na oferowaną w nim dużą swobodę wykonywanego repertuaru. Uczestnicy zgłaszają na niego własny, specjalnie przygotowany program, oczywiście złożony wyłącznie z utworów polskich kompozytorów. W tym roku artyści mogli je układać z utworów ponad 60 polskich twórców. Jury będzie oceniać nie tylko wykonanie kompozycji, ale też oryginalność i atrakcyjność wyboru" – mówi Lech Dzierżanowski – zastępca dyrektora NIMiT ds. muzyki.
III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
- 2 – 6 lipca – przesłuchania I i II etapu konkursu (wstęp wolny)
- 7 – 8 lipca, g. 14.00 – przesłuchania finałowe zespołów kameralnych (wstęp wolny)
- 7 – 8 lipca, 19.00 – przesłuchania finałowe z orkiestrą
- 9 lipca, g. 18.00 – Koncert Laureatów
W tegorocznej edycji wezmą udział:
Kategoria I Pianiści
Julian Gast (Niemcy)
Weronika Górska-Mikosz (Polska)
Satoshi Iijima (Japonia)
Serafim Ivanov (Ukraina)
Kiryl Keduk (Polska)
Maciej Kiełpiński (Polska)
Krzysztof Kozłowski (Polska)
Linda Lee (Korea Południowa/USA)
Maryia Muryhina (Białoruś)
Danylo Saienko (Ukraina)
Julian Stanny (Polska)
Georgi Vasilev (Bułgaria)
Jan Wachowski (Polska)
Tomasz Zając (Polska)
Natalia Zaleska (Polska)
Kategoria II Zespoły kameralne
Aka Duo (Japonia)
Aleami Piano Duo (Polska)
Aries duo (Polska)
Diverso String Quartet (Polska)
Godzinski Piano Duo (Polska)
Górny/Dziewior Duo (Polska)
Karłowicz Quartet (Polska)
Kornowicz Drabiński Duo (Polska)
Lemański&Miarka Duo (Polska)
Metropolis Piano Quartet (Polska)
Mimesis Quartet (Polska)
Piano trio "La Cadenza" (Bułgaria)
Ptak/Pawłowski Duo (Polska)
Quintessence (Polska)
Reverie Piano Duo (Polska)
Sedina Reed Trio (Polska)
Shoven Quartet (Polska)
Silesian Wind Quintet (Polska)
Tri Sonance (Polska)
WtRiO (Polska)
Yamanishi & Dabrowski Duo (Niemcy)
Jury III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
Jury w kategorii Pianiści:
Krzysztof Jabłoński – przewodniczący jury, pianista (Polska)
Jonathan Plowright – pianista (Wielka Brytania)
Tobias Koch – pianista (Niemcy)
Hubert Rutkowski – pianista (Polska)
Jarosław Drzewiecki – pianista (Polska)
Aleksandra Žvirblytė – pianistka (Litwa)
Jury w kategorii Zespoły kameralne:
Paweł Zalejski – przewodniczący jury, skrzypek (Polska)
Andrzej Tatarski – pianista (Polska)
Robert Morawski – pianista (Polska)
Ewa Kupiec – pianistka (Polska)
Johannes Meissl – skrzypek (Austria)
Cobus Swanepoel – wiolonczelista (RPA/Szwajcaria)
Alexander Gebert – wiolonczelista (Polska/Finlandia)
Yaroslav Shemet – dyrygent (Ukraina)
Łukasz Długosz – flecista (Polska)
Repertuar Konkursu
W programie uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje indywidualne programy składające się z wybranych dzieł ponad 60 kompozytorów polskich, m.in. Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana, Krzysztofa Pendereckiego, Stefana Kisielewskiego, Miłosza Magina, Zygmunta Stojowskiego, Raula Koczalskiego czy Marii Szymanowskiej.
Nagrody
W każdej z dwóch kategorii Konkursu, odrębnie w kategorii "Pianiści" i odrębnie w kategorii "Zespoły kameralne", wręczonych zostanie po sześć nagród głównych o łącznej sumie 100.000 EUR. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci). W Konkursie przyznane zostaną także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach kultury, w tym artystycznych – takich jak filharmonie, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe.
Współpraca ASP w Warszawie z Narodowym Instytuten Muzyki i Tańca
31 sierpnia 2022 r. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie nawiązała współpracę z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. Jednym z pierwszych wspólnych działań na rzecz rozwoju polskiej kultury muzycznej i tanecznej oraz promocji studentów_ek i absolwentów_ek warszawskiej ASP było przeprowadzenie konkursu dla młodych adeptek i adeptów sztuki plastycznej na projekt statuetki III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. 13 czerwca 2023 Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w Pałacu Czapskich) odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej.
Poprzednie edycje Konkursu
Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2019 roku. Wzięło w niej udział 81 osób z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków z Polski: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak (Polish Violin Duo). W 2021 roku na wydarzenie zgłosiło się 86 artystów_ek z 3 kontynentów. Zwycięskim pianistą był Kanadyjczyk Carter Johnson, a w kategorii zespołów kameralnych wygrał polski duet fortepianowy Książek Piano Duo – Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek. Przyznano 38 nagród specjalnych.
Co, gdzie, kiedy
III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
2 – 9 lipca 2023
Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Trzecia edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Partnerzy konkursu:
Dwójka Polskie Radio, YAMAHA, PLL LOT, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Ruch Muzyczny, STOART (fundator V nagrody), Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (fundator V nagrody oraz 2 nagród specjalnych za najlepsze wykonanie utworów powstałych po 1945), Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Zespół Szkół Muzycznych nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie, Zespół Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie
Patroni medialni:
Polskie Radio, Culture.pl, Polmic.pl, Rzeczpospolita, TVP Kultura, ONET, Zwierciadło, Gość Niedzielny, Nowiny, Nowiny 24.pl, Podkarpacki Informator Kulturalny
Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Alink-Argerich Foundation
Więcej informacji: