Od 20 czerwca 2023 w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie będzie prezentowana wystawa "Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane" Łukasza Sawickiego – dyplomanta Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i absolwenta Wydziału Prawa i Administracji UW. Wystawa potrwa do 3 lipca. 28 czerwca o godzinie 18.00 odbędzie się towarzyszący wystawie wykład otwarty Łukasza Sawickiego – "NFT w kontekście prawnym i artystycznym".
"Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane"
Tytuł wystawy jest zarazem tytułem powieści napisanej przez Łukasza Sawickiego. Opisana przez niego historia równoległego świata stanowi pretekst do komentarza współczesnych zjawisk oraz przemian społeczno-politycznych zachodzących w skali globalnej. "Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane" opisuje świat, gdzie Platon, Ksenofont i Alcybiades zapoczątkowali nowy kult religijny wokół ofiarnej śmierci Sokratesa. Akcja rozgrywa się w Unistycznym Postpaństwie KRK zorganizowanym wokół idei sokratejskiej unii, platońskiej republiki oraz scjentyzmu Saint-Simona. "W związku z prawdopodobnym odkryciem w 1988 roku przez filozoficzno-naukową Radę Omniby, w jej zderzaczach hadronów w Sokratesgrodzie, prawdziwie matafizycznej, subkwantowej Cząsteczki boga, zmienia się status quo, dając sokratesjanom pierwszy, prawdziwie naukowy argument w debacie, zapoczątkowując tym samym postmodernizm o czysto religijnej proweniencji" – mówi autor.
Metaversum
Dziś, w 2023 roku po Sokratesie, coraz wyraźniejszy staje się fakt, że zbawczy ustrój postmodernistycznego sokratejskiego kapitalizmu (soc-kap), mimo liturgicznych zapowiedzi, jak nie był, tak i nie jest w stanie zapewnić materialnego zbawienia. Rozwój technologii doprowadził do wykształcenia się hiperrynku, który z kolei stwarza hiperrzeczywistość. Świat cyfrowy oraz wytwarzane metaversum doprowadziły do transformacji, zarówno przestrzeni, jak i czasu w ludzkim doświadczeniu. Metaversum cyfryzuje ludzką tęsknotę za zmartwychwstaniem i życiem wiecznym.
Rozwarstwienie multiplikujących się rzeczywistości
Celem części malarskiej dyplomu – realizowanej w pracowni prof. Tomasza Milanowskiego – jest zobrazowanie właśnie tego rozwarstwienia i nawarstwienia multiplikujących się rzeczywistości.
W warstwie malatury, przesunięcie służy zobrazowaniu tego przeniesienia, przesytu, mijania się sensów, rozedrgania pojęcia prawdy, zaburzenia percepcji podmiotowej. Stosowane środki formalne oraz zabiegi warsztatowe służą zbadaniu momentu granicznego pomiędzy figuracją a abstrakcją. Momentu, kiedy to, co figuratywne ulega tak dalekiemu przetworzeniu, że psychologiczne warunki, jakie przypisujemy pojęciu rzeczywistego, zatracają się w akcie percepcji.
Cześć aneksowa dyplomu – wykonana na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Andrzeja Węcławskiego– służy objawieniu pierwszego cyfrowego zapisu Cząsteczki boga, odkrytej przez filozoficzno-naukową Radę Omniby w 1988. Jest to także formalna próba uchwycenia drogi od abstrakcji (część aneksowa) – materialnej, wyjawiającej się z chaosu pierwotności do coraz silniej rozpoznawalnej, traumatycznej figuracji (część malarska)
Łukasz Sawicki
Dyplomant Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, absolwent WPiA na Uniwersytecie Warszawskim (2021), finalista konkursu Nowy Obraz Nowe Spojrzenie (2023). W swojej twórczości skupia się na filozoficzono-kulturowych aspektach nowoczesności w zderzeniu z ponowoczesnością, rozwijając przy tym wątki i motywy z napisanej przez niego powieści.
"NFT w kontekście prawnym i artystycznym". Wykład
Podczas wykładu zostaną omówione następujące zagadnienia i problemy badawcze:
- NFT w kontekście współczesnych uwarunkowań ekonomiczno-społeczno-kulturowych,
- NFT w ujęciu filozoficznym,
- Podstawowe kwestie prawne,
- NFT a utwór,
- NFT a nowe pole eksploatacyjne,
- NFT a Droit de suite,
- NFT a problematyka linkowania,
- NFT w kontekście naruszeń majątkowych i osobistych praw autorskich.
Co, gdzie, kiedy
"Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane".
Wystawa dyplomowa Łukasza Sawickiego
Muzeum im. Bolesława Biegasa
Al. Jerozolimskie 51, Warszawa
czas trwania: 20 czerwca – 3 lipca 2023
otwarcie wystawy: 20 czerwca, g. 18.00
czynne: wt 10.00 – 16.00 | śr, czw, pt 12.00 – 18.00
wykład otwarty Łukasza Sawickiego – "NFT w kontekście prawnym i artystycznym": 28 czerwca o godzinie 18.00
Identyfikacja graficzna: Łukasz Sawicki i Natalia Błędowska