Do 9 lipca w Płockiej Galerii Sztuki można oglądać wystawę prac, związanego z Wydziałem Malarstwa warszawskiej ASP – Sylwestra Piędziejewskiego, "Między ścianami". Jej kuratorką jest dr Anna Kowalik.
"Tytuł wystawy "Między ścianami" Sylwestra Piędziejewskiego pozwala zobaczyć nowy wizerunek artysty. Jest to pewnego rodzaju gama emocji, sens eksploracji ludzkiej kondycji pomiędzy malarstwem ściennym a malarstwem na płótnie (…). Wystawa pozwoli na kontemplowanie nieuchwytnego źródła radości w sztuce artysty. Uwydatni się – nieskrępowana, wolna od złudzeń, definicji, ograniczeń płótna, więzów ziemi – sztuka. Wartość tego pokazu polega na tym, że być może po raz pierwszy od dawna ujrzymy tak wiosenną sztukę – czyste perpetuum mobile śladów pędzla" – mówi kuratorka, dr Anna Kowalik.
Tekst kuratorski, dr Anna Kowalik (PDF, 97 KB)
Relacje barwne
Obrazy Sylwestra Piędziejewskiego wykonane na różnych podłożach ukazują – jak podkreśla artysta w swojej pracy habilitacyjnej – jego zainteresowanie przestrzenią malarską, formą, kolorem i światłem. Od początku świadomego malowania fascynują go relacje barwne pomiędzy nakładaną farbą, strukturą śladu pędzla i szpachli malarskiej. Skupia się na określaniu znaku malarskiego, na zróżnicowaniu materii oraz przekazie treści poprzez formę, symbol i kształt. Wielokrotnie podchodzi do powierzchni obrazu, zagęszcza kolor i powłokę malarską. Obraz staje się zapisem procesu malowania jako ważnego powodu powstania dzieła.
Źródło
Plamy czy kształty w jego obrazach przywołują symbole, które są dla niego ważne. Stara się je umieszczać w obrazach jako pewnego typu fundament wynikający z autorskich przemyśleń, z ostatnio przeczytanego wiersza czy zainspirowania się jakimś utworem muzycznym lub zjawiskiem atmosferycznym. Nawet jeśli nie jest to wystarczająco czytelne dla odbiorców, artysta chce, aby obraz zawierał "źródło” – początek swego powstania.
"Jestem malarzem drogi. Drogi wypełnionej ciągłymi wewnętrznymi poszukiwaniami, artystycznymi napięciami, drogi znaczonej tysiącami szkiców, setkami realizacji oraz krótszych i dłuższych podróży w przenośnym i dosłownym znaczeniu. Malowanie wpisuje się w moją codzienność, jak inne powtarzalne czynności, ale wśród nich ma wyjątkowe miejsce. Doskonali mnie i wzbogaca." – mówi artysta.
Sylwester Piędziejewski
Urodził się w 1966 roku w Gostyninie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego, aneks z malarstwa ściennego u prof. Edwarda Tarkowskiego). Doktor habilitowany w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki (2019). Od roku 1997 pracuje na macierzystym wydziale warszawskiej ASP, gdzie jako profesor uczelni (od 2019) prowadzi Pracownię Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, monumentalnym, akwarelą, rysunkiem, malarstwem ściennym oraz konserwacją polichromii. Autor wielu realizacji malarstwa monumentalnego oraz prac konserwatorskich w Polsce, m.in. w płockiej katedrze, w Izraelu i we Włoszech. Jego prace można oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie, m.in. w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Zakopanem, Nowym Sączu czy w Guadalupe w Meksyku, Monselice w Padwie, Bardejov w Słowacji i w Rzymie we Włoszech.
Jest autorem kilkudziesięciu projektów i całościowych realizacji dekoracji malarstwa ściennego obiektów użyteczności publicznej w kraju i za granicą m.in. dla: szkoły w Facen di Pedavena czy na Piazza San Giorgio w Treglio we Włoszech. Organizator krajowych i międzynarodowych spotkań, plenerów, prelekcji, wykładów dotyczących zagadnień technik ściennych, malarstwa sztalugowego i rysunku. Konsultant i współautor renowacji sztandarowych dla polskiej kultury i sztuki dzieł malarstwa ściennego m.in. polichromii w świątyniach w Brochowie i w Żyrardowie, w Bazylice Katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku czy malarstwa ściennego i monumentalnego fryzu Droga w technice sgraffita w kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Uczestniczył w pracach konserwatorskich w Tell Amarna (Syria). Kurator wystaw rysunku i malarstwa. Organizuje krajowe i międzynarodowe plenery oraz warsztaty m.in. w Luszynie i Gostyninie oraz w Hildesheim w Niemczech. Autor elementów malarskich scenografii do przedstawienia operowego W.A. Mozarta Thamos King of Egypt dla Opera Circle Cleveland w Stanach Zjedoczonych.
Co, gdzie, kiedy
Płocka Galeria Sztuki,
ul. Henryka Sienkiewicza 36, Płock
16 czerwca – 9 lipca 2023
Kuratorka: dr Anna Kowalik
zdjęcie główne: fragment pracy Sylwestra Piędziejewskiego, prezentowana na wystawie "Między ścianami" w Płocku.