Od 9 marca do 6 kwietnia 2023 w wielkiej sali Akademii Sztuki Łotwy (LMA) w Rydze będzie można oglądać wystawę prof. Pawła Nowaka pt. "Kwiaty i krew". Znajdą się na niej prace z serii "Morfologia uczuć" ("Sensation Morphology") i "Kwiaty" ("Blossoms"), zagłębiające się w kwestie życia i śmierci. Wystawa powstała we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Ambasadą RP na Łotwie.
Morfologia uczuć
Prace z cyklu "Morfologia uczuć" wypełnią salę odlanymi w szkle ludzkimi sercami. Przymocowane do cienkich metalowych prętów na wysokości serca, szklane serca będą umieszczone o krok, jedno uderzenie serca od siebie, reprezentując prywatną przestrzeń człowieka i jego stan emocjonalny, który może zmienić się w ciągu jednego uderzenia serca, gdy granice przestrzeni osobistej zostaną naruszone. Artysta wykorzystuje kruche materiały i korpus potężnych symboli, by opowiedzieć o bezbronności wobec czynników zewnętrznych.
"Kwiaty i krew to dwutorowa wystawa o życiu (a więc oczywiście także o śmierci). Paweł Nowak przeplata na tej wystawie dwa cykle prac. Jedna poświęcona jest przedstawieniom krwi. Drugi składa się z obrazów wykonanych z płatków kwiatów. Oba cykle opierają się na faktach, czyli na życiu, które staje się podstawą i jednocześnie przedmiotem malarskich rozstrzygnięć. W przypadku krwi fakty, do których odnosi się artysta, mają podwójny charakter: biologiczny i kulturowy. I jest też malarski porządek, w którym te dwie natury spotykają się i łączą w obrazie". (Fragment tekstu "Kadry z życia (i śmierci) kwiatów oraz szum krwi", Stach Szabłowski)
Kwiaty
Prace z serii "Kwiaty" przesycone są miłością, wiarą i nadzieją, uosabiając pojęcie wieczności. Seria składa się z mozaik wykonanych z płatków, w tym tych pochodzących z kwiatów pogrzebowych i ślubnych bliskich artyście osób. To naładowana emocjonalnie praca osobista. Przypominając o cyklu życia, naprzemiennych: radości i smutku seria podkreśla fakt, że te emocje są ze sobą powiązane i nie mogą być rozdzielone.
"W przestrzeni galerii pojawiły się liczne szklane odlewy ludzkiego serca. Zostały one zamontowane na wąskich, metalowych prętach, na wysokości naszych serc. Umieszczone zostały blisko siebie, oddzielone zaledwie jednym krokiem, jednym uderzeniem serca. Jednak między nimi zachowano 80 cm odstępu, wyznaczając strefę prywatności, której naruszenie powoduje silną reakcję emocjonalną (pozytywną lub negatywną). W istocie ta sterylna przejrzystość jest przerażająca. Gra ulotnych odruchów i kruchości sprawia, że czujemy się przytłoczeni. Serce - otoczone gigantycznym kokonem metafor i znaczeń – niezmiennie pozostaje symbolem tego, co najcenniejsze, najbardziej żywe (…)". (Fragment tekstu: pt. "Morfologia uczuć", Sławomir Marzec, EXIT, 2012 r.)
prof. Paweł Nowak
Artysta wizualny. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, instalacją i multimediami. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1990). Prowadzi Pracownię Malarstwa (tak zwaną "11") na Wydziale Grafiki. Pomysłodawca "Coming Out. Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie", dorocznej wystawy prezentującej najlepsze dyplomy z wydziałów ASP w Warszawie. W 2009 roku założył Galerię Salon Akademii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pełnił funkcję prorektora ds. artystycznych i naukowych ASP w Warszawie. Regularnie bierze udział w lokalnych
i międzynarodowych wystawach i projektach artystycznych. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce, USA, Niemczech i innych krajach Europy.
Co, gdzie, kiedy
"Kwiaty i krew". Wystawa prof. Pawła Nowaka
Wielka sala Akademii Sztuk Pięknych Łotwy
Kalpaka bulvāris 13, Riga
9 marca – 6 kwietnia 2023
wernisaż: 8 marca, g. 17.00
Akademia Sztuki na Łotwie współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie od ponad dziesięciu lat i prowadzi stałą wymianę studentów_ek i wykładowców_czyń w ramach programu Erasmus+. Wystawa powstała we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Ambasadą RP na Łotwie.
zdjęcie główne: materiały organizatora