Rafał Kruszka, student piątego roku Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, dyplomant w pracowni 3D i Zdarzenia Wirtualne II zdobył główną nagrodę Immersion Festival 2022 za doświadczenie VR "Hałas". Dwie osoby studenckie z Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych II otrzymały wyróżnienia: Sonia Kaźmierczak za doświadczenie "Niwa" i Radomir Majewski za doświadczenie "Solaris VR".
Z sześciu prac zakwalifikowanych do konkursu aż cztery są realizacjami osób studenckich z Pracowni 3D i Zdarzenia Wirtualne II Wróblewski / Isakov / Danowski.
- Rafał Kruszka, ASP w Warszawie, "Hałas": nagroda główna Immersion Award 2022
Doświadczenie VR-owe "Hałas" przedstawia migawkę z syntetycznie zagęszczonej, połatanej przestrzeni miejskiej złożonej ze skanów 3D. Zamrożone w niedoskonałych formach sylwetki i miejsca można obejrzeć dokładniej poprzez wykorzystanie unikalnej mechaniki poruszania się wewnątrz doświadczenia. Ułożenie rąk zanurzonej osoby wpływa na dźwięk, szybkość poruszania się i oświetlenie. Doświadczenie eksploruje temat wysokiego natężenia bodźców w przestrzeniach miejskich, mogących wpływać na wzmożone odczuwanie lęku. W "Hałasie" przed przytłaczającym dźwiękiem można schować się, śledząc oświetlające przestrzeń punkty.
Rafał Kruszka
Student 5. roku na Wydziale Sztuki Mediów na ASP w Warszawie. Zainteresowany tematem związków człowieka z technologią i wirtualnością. Najchętniej wykorzystuje cyfrowe media wizualne. Pasjonat nowych technologii, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, fotografii i filmu.
- Radomir Majewski, ASP w Warszawie, "Solaris VR": wyróżnienie
- Sonia Kaźmierczak, ASP w Warszawie, "Niwa": wyróżnienie
Praca Sonii Kaźmierczak miała premierę na tegorocznym Post Pxrn Film Festival Warsawkuratorowanym przez Agę Schroeder i Rafała Żwirka. - Aleksander Włodarczyk, Michał Domarecki, Dawid Piech, Mateusz Pietrzak z Politechniki Łódzkiej, "Blacksmith": nagroda publiczności.
Jury Immersion Award 2022
Anna Bińkowska – producentka VR, Biuro Programu "Niepodległa", Aleksandra Grzybowska – Head of Marketing Eastern Europe, HTC Poland, Jacek Nagłowski – producent i reżyser filmowyi cinematic VR, kierownik Pracowni VR/AR w VnLab przy Szkole Filmowej w Łodzi, Zygmunt Fit, twórca i producent doświadczeń VR, grafik, architekt, reprezentant Zarządu Fundacji Koncept Kultura – organizatora Immersion Festival.
Immersion Award
W 2022 po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda Immersion Award w kategorii "Praca studencka". Zwycięska praca została zaprezentowana na wystawie doświadczeń VR w dniach 11–12 grudnia w Pałacu Kultury i Nauki. Swoją nagrodę przyznała również publiczność.
Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najzdolniejszych twórców spośród społeczności akademickiej, których zainteresowania i pasja skupiają się wokół nowych mediów, a ich projekty łączą sztukę, edukację, wrażliwość społeczną i innowacje technologiczne w obszarze XR. Pragniemy popularyzować ambitną, nowatorską twórczość studencką wśród szerokiej publiczności, a samym twórcom oddać głos podczas dedykowanego reportażu, który będzie jedną z nagród w konkursie.
W tym roku do projektu zaproszonych zostało sześć uczelni wyższych: ASP w Warszawie, ASP w Krakowie, Szkoła Filmową w Łodzi, Politechnika Łódzka, Polsko-Japońską Akademia Technik Komputerowych i Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W przyszłym roku planowany jest otwarty nabór zgłoszeń ze wszystkich uczelni w Polsce oraz krajów V4.
"Coroczne wystawy konkursowe mają stać się w kolejnych latach miejscem spotkań młodych twórców-studentów – i ich opiekunów naukowych oraz źródłem wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń. Planowane jest poszerzenie grupy uczestników o studentów międzynarodowych, oraz studencka wymiana projektowa, podczas której powstanie praca w technologii XR premierowo zaprezentowana podczas kolejnej edycji Immersion Festival" – deklarują twórcy konkursu.