Do 31 stycznia 2023 można zgłaszać projekty do trzeciej edycji konkursu New European Bauhaus Prizes (Nowy Europejski Bauhaus). Projekt Komisji Europejskiej jest interdyscyplinarną inicjatywą twórczą, zmierzającą do stosowania koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu w otaczającej nas przestrzeni i życiowych doświadczeniach. ASP w Warszawie jest jednym z oficjalnych partnerów inicjatywy.
Zgłoszenia do Konkursu New European Bauhaus Prizes 2023 mogą napływać z krajów Unii Europejskiej (i – pierwszy raz w tym roku – z Bałkanów Zachodnich). Nagrody o wysokościach 30 000 oraz 15 000 Euro będą przyznawane za wyróżniające się projekty łączące podejście zrównoważone (sustainability), estetykę (aesthetics) oraz włączenie społeczne (inclusiveness), czyli trzy komplementarne wartości Nowego Europejskiego Bauhausu.
W zeszłorocznej edycji nagrody otrzymały dwie osoby z Polski. Wśród wyróżnionych młodych utalentowanych osób (do 30 roku życia; w kategorii New European Bauhaus Rising Stars) znalazł się Maciej Choiński – absolwent Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, z prezentowanym na UpComing 2022 projektem "FOLK concept".
- Termin zgłoszeń on-line: 31 stycznia 2023 (do godz. 19.00) na stronie New European Bauhaus Prizes
- Szczegółowe informacje w języku angielskim dla osób aplikujących do konkursu New European Bauhaus Prizes (PDF, 360 KB)
- Szczegółowe informacje w języku polskim dla osób aplikujących do konkursu New European Bauhaus Prizes (PDF, 475 KB)
Nowy Europejski Bauhaus
Inicjatywa Nowy Europejski Bauhaus łączy Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i przestrzenią życiową. Wzywa Europejki i Europejczyków do wyobrażenia sobie i wspólnego budowania zrównoważonej i inkluzywnej przyszłości, która będzie piękna dla naszych oczu, umysłów i dusz. Stanowi pomost między światem nauki i techniki, sztuki i kultury.
"Chodzi o wykorzystanie ekologicznych i cyfrowych wyzwań do zmiany naszego życia na lepsze. Tworząc mosty między różnymi środowiskami, przekraczając granice dyscyplin i opierając się na uczestnictwie na wszystkich poziomach, Nowy Europejski Bauhaus inspiruje ruch, który ułatwi i pokieruje transformacją naszych społeczeństw w oparciu o trzy nierozerwalne wartości: zrównoważony rozwój (od celów klimatycznych, po cyrkularność, brak zanieczyszczeń i bioróżnorodność), estetykę (jakość doświadczenia i styl, a nie tylko funkcjonalność), integrację (od doceniania różnorodności po zapewnienie dostępności i przystępności cenowej)" – czytamy o projekcie.