Od 16 sierpnia 2022 w Galerii Salon Akademii będzie prezentowana nowa wystawa. "Ślady siostrzeństwa" to prace związane ze sztuką tkaniny, autorstwa współcześnie tworzących artystek i artystów. Kuratorkami wystawy są Eulalia Domanowska i Eliza Proszczuk. Wystawa potrwa miesiąc.
Prezentowane na wystawie prace odbiegają od funkcji dekoracyjnej czy użytkowej. To współczesne obiekty sztuki zaangażowanej w opowiadanie o społeczeństwie, wspólnocie, naturze, ekofeminizmie czy kwestiach grup mniejszościowych. To także przykłady wykorzystywania tkaniny do tworzenia rzeźby, obiektu artystycznego, patchworku czy kolażu. Na wystawie będzie można zobaczyć jak artystki i artyści w nowy sposób kontynuują lub powracają do techniki tradycyjnie uznanej za kobiecą.
Uczestniczki i uczestnicy wystawy
Agnieszka Brzeżańska, Iwona Demko, Małgorzata Dmitruk, Kirstie Macleod, Bazyli Krasulak, Anna Nawrot, Eliza Proszczuk, Natalya Shymin, Monika Weiss, Magda Wiśniewska, Agata Zbylut, Stanisław Andrzejewski
"Duże znaczenie przywiązuje się obecnie do słowa siostrzeństwo, które w Polsce spopularyzowało się jako koncept zwłaszcza po Czarnym Proteście w 2016 roku. Można je rozumieć jako solidarność między kobietami opartą na wspólnocie uwarunkowań, doświadczeń czy problemów. Oprócz wspierania się w codzienności, potrzebne jest dokumentowanie i ukazywanie pracy kobiet, ich osiągnięć, ich obecności w życiu społecznym, a także kulturowym i artystycznym oraz ukazywanie i wspieranie tradycyjnych technik stosowanych przez kobiety, jaką jest na przykład sztuka tkaniny" – mówią kuratorki wystawy.
Wystawa towarzyszy międzynarodowemu projektowi "COST – Traces as Research Agenda for Climate Change, Technology Studies, and Social Justice (TRACTS)", w ramach którego w maju tego roku odbyło się na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie seminarium "Ślady siostrzeństwa". Efekty obu wydarzeń można będzie znaleźć w publikacji, która ukaże się jesienią.
Co, gdzie, kiedy
"Ślady siostrzeństwa"
Kuratorki: Eulalia Domanowska, Eliza Proszczuk
Galeria Salon Akademii
Pałac Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5 [wejście od ul. Traugutta]
Warszawa
16 sierpnia – 16 września 2022
wystawa czynna: wt – ndz g. 12.00 – 19.00
Matronaty: Artinfo.pl, Go Out, K-MAG, SZUM