18 czerwca 2022 o g. 17.00 w ramach cyklu pt. "Sztuka widzenia" odbędzie się projekcja filmu "Krafftówna w krainie czarów" (reż. M. Kowalewski i P. Konstantinow) oraz spotkanie z Bartoszem Piotrowskim (PSC) i Marcinem Janosem, laureatami Nagrody PSC 2022 za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego. Cykl poświęcony jest roli obrazu w filmie, a jego zadaniem jest pogłębianie wiedzy pionu operatorskiego oraz upowszechnianie dorobku polskiej kinematografii. Spotkanie odbędzie się w auli warszawskiej ASP przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.
Bartosz Piotrowski i Marcin Janos
Bohaterami czerwcowego spotkania są Bartosz Piotrowski PSC i Marcin Janos – laureaci nagrody PSC 2022 za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego pt. "Krafftówna w krainie czarów" (reż. M. Kowalewski i P. Konstantinow).
Bartosz Piotrowski jest autorem zdjęć do spektakli teatralnych ("Polowanie", reż. J. Ruszkiewicz), filmów fabularnych ("Spitsbergen”, reż. M. Szcześniak, "Big Love”, reż. B. Białowąs), filmów dokumentalnych ("Ziemia bezdomnych”, reż. M. Janos Krawczyk). Tworzył również teledyski, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę jego muzyczne wykształcenie. Jego wrażliwość muzyczna dorównuje plastycznej. Najbardziej dumny jest z tych dla Stanisława Sojki. Współpracował również z Wojtkiem Smarzowskim, Andrzejem Saramonowiczem i Tomaszem Koneckim oraz Maciejem Pieprzycą. Jest i człowiekiem światła, i człowiekiem kamery. Lubi szwenkować i robi to doskonale, chociaż za pierwszym razem… zgubił aktorów. Jako swoich mistrzów wymienia Bogdana Dziworskiego, Jerzego Łukaszewicza oraz Tomasza Madejskiego.
Program spotkania
17.00 WPROWADZENIE
prof. PWSFTviT dr hab. Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi przybliży tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące
w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.
17.10 PROJEKCJA FILMU "Krafftówna w krainie czarów" (reż. M. Kowalewski i P. Konstantinow)
Filmowy, kreacyjny portret Barbary Krafftówny – wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, który przeprowadza widza do świata właściwie już nie istniejącego – jak mówi Barbara Krafftówna w filmie: „Ogromny świat, w którym żyłam jest już po tamtej stronie lustra…”. Barbara Krafftówna staje się w filmie postacią bez wieku, albo niczym mała Alicja z baśni, przekracza granicę realizmu. Przez lata było to zresztą kluczem jej aktorstwa. Film zyskał uniwersalny przekaz: "Sky is the limit". Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei. Niestety jej pełna zawodowych sukcesów biografia, prywatnie nie była pozbawiona tragedii. Jej życie wpisało się w niełatwą polską historię – Wołyń, wojnę, czasy stalinowskie, komunizm, walkę o wolność. Wyobraźnia, jak sama to określiła była: "ucieczką z próżni". Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki – te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie. Monologi te nawiązują do najwybitniejszej filmowej roli Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa pt. "Jak być kochaną”.
18.40 SPOTKANIE Z TWÓRCAMI + TRANSMISJA ONLINE
Po filmie odbędzie się rozmowa z autoramim zdjęć do filmu – Bartoszem Piotrowskim PSC, Marcinem Janosem oraz scenarzystą Remigiuszem Grzelą.
Co, gdzie, kiedy
“Sztuka Widzenia”: cykl spotkań
VOL. 3: pokaz filmu "Krafftówna w krainie czarów" (reż. M. Kowalewski i P. Konstantinow)
+ spotkanie z Bartoszem Piotrowskim PSC i Marcinem Janosem, laureatami Nagrody PSC 2022
za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego
Aula Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, (s. 2.05), II piętro
18 czerwca (sobota), g. 17:00
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisów mailowo na adres biuro@psc.pl.
Wejście na wydarzenie będzie odbywało się z listy od godziny 16:40
Kontakt:
biuro@psc.pl
668 997 834 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).
Organizator wydarzenia: PSC Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych
Patronat honorowy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie