15 maja 2022 odbył się wernisaż wystawy pt. "NARCYZ" w ramach Festiwalu Scena w Budowie, organizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Prezentowana w przestrzeniach otwartych CSK wystawa ukazuje najciekawsze prace studentek i studentów siedmiu uczelni artystycznych z całej Polski, w tym studentek drugiego roku z Wydziału Scenografii ASP w Warszawie. Obiekty i instalacje powstały pod opieką dr Julii Skrzyneckiej oraz dr Martyny Kander. Wystawa jest otwarta dla publiczności do 15 sierpnia.
"Narcyz" to prezentacja najciekawszych prac z siedmiu polskich Akademii Sztuk Pięknych w: Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. W tym roku studenci i studentki pochylili się nad mitem o Narcyzie. Interpretacje mitu o Narcyzie były bardzo różnorodne.
"Moja praca opowiada o tym, że nimfy zakochane w Narcyzie, chcą się do niego upodobnić" – mówi Maja Dąbrowska, studentka Akademii Stuk Pięknych w Warszawie. (…) Chciałam pomyśleć o micie nie od strony Narcyza, a właśnie od strony tych nimf, które trochę go odzwierciedlają. To one się zakochają w Narcyzie i jest najpiękniejszy dlatego, że jest w środowisku, które uważa go za bóstwo" – dodaje Maja.
Prezentowane na trzech kondygnacjach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prace artystyczne to kostiumy, elementy scenografii, makiety, instalacje multimedialne i inne formy instalacji przestrzennych.
"W naszej rzeźbie nawiązujemy do tego, że mamy gładką, idealną powierzchnię ciała z przodu. Natomiast tył stanowi taka faktura chorobowa" – wyjaśnia Katarzyna Laska, studentka ASP w Warszawie. "Punktem wyjścia był moment, w którym Narcyz widzi swoje odbicie po raz pierwszy. Stąd też jest taki efekt mokrego materiału"– dodaje Zosia Radasiewicz z ASP w Warszawie.
Jurorem Festiwalu Scena w Budowie, jedynego w Polsce festiwalu skupiającego się na scenografii i kostiumie teatralnym, był w tym roku dziekan Wydziału Scenografii warszawskiej ASP – prof. Tomasz Myjak.