8 kwietnia 2022 r. o g. 18.00 odbędzie się spotkanie połączone z finisażem wystawy "Hetman". Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz filmu "Hetman" oraz spotkanie z wyjątkowymi gośćmi: prof. Januszem Smazą, głównym konserwatorem kolegiaty w Żółkwi, Wojciechem Kalwatą, kuratorem wystawy "Hetman" oraz Krzysztofem Czeczotem, reżyserem filmu "Hetman". Organizatorami spotkania są Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w Auli na II piętrze siedziby przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.
Wystawa "Hetman" prezentowana jest na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39 od 24 stycznia br. Ekspozycja została przygotowana w ramach podsumowania obchodów Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w 2019 roku. Prezentuje różne etapy życia hetmana. Możemy poznać zarówno jego dzieciństwo i życie rodzinne, stoczone bitwy, karierę polityczną, śmierć i pogrzeb, jak i spuściznę, którą po sobie pozostawił, zarówno tę materialną, jak i intelektualną. Wystawa przybliża także historię Żółkwi, ufortyfikowanego i zarazem "idealnego miasta" założonego przez Stanisława Żółkiewskiego. Scenografię i opracowanie graficzne wystawy przygotowały dr hab. Barbara Kowalewska, prof. uczelni oraz dr hab. Monika Rzepiejewska-Mroczek z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
"Oglądający wystawę i film "Hetman" na pewno zauważą, że sporo miejsca autorzy poświęcili Żółkwi i jej wspaniałym zabytkom: kolegiacie pw. św. Wawrzyńca (niegdyś jednym z trzech najważniejszych kościołów Rzeczpospolitej), nagrobkom w kościele dominikańskim (ufundowanym przez Teofilę z Daniłowiczów Sobieską, matkę króla Jana III), zamkowi Żółkiewskich, Sobieskich i Radziwiłłów. Od początku lat 90. XX w. prowadzone są w tym mieście działania mające na celu ochronę tamtejszych zabytków sztuki i architektury. Wiele prac – tak jak te w kolegiacie św. Wawrzyńca ‒ finansowanych jest ze środków państwa polskiego i realizowanych dzięki zaangażowaniu specjalistów i studentów wydziałów konserwatorskich pracujących pod kierunkiem prof. Janusza Smazy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie a także dzięki zaangażowaniu Instytutu POLONIKA oraz organizacji pozarządowych. Te cenne zabytki wciąż wymagają pieczołowitych działań konserwatorów i badaczy chroniących je przed zniszczeniem oraz bezpowrotną utratą" – podkreśla Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Instytutu POLONIKA.
"Hetman"
finisaż
8 kwietnia 2022 r., godz. 18:00
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, Warszawa, Aula (s. 2.05), II piętro
wystawa czynna:
24.01 – 10.04
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
Kurator: Wojciech Kalwat
Organizator: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Realizacja wystawy: Anna Ekielska, Renata Gajowiak, Magdalena Gutowska, Karolina Sałajczyk
Tłumaczenie: Eva Piotrowska, Iurii Tkachuk
Źródła fotografii: domena publiczna, Polona, MKDNiS, POLONIKA
Autorzy fotografii: D. Janiszewska-Jakubiak, A. Kazberuk, J. Kietliński, K. Heyke, D. Podosek, A. Ring, P. Sadlej, L. Sandzewicz, A. Stankiewicz, Ł. Szuster
Scenografia i opracowanie graficzne: Barbara Kowalewska i Monika Rzepiejewska-Mroczek
Realizacja ekspozycji: Perfect Events Agencja Reklamowa Rafał Krauze
Partnerzy wystawy: Dzieje.pl, „Mówią Wieki”