Artystka wizualna, pracowniczka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie – dr Diana Lelonek zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne, pozostałości życia toczącego się w różnych okresach w miejscu, w którym stał Pałac Saski. Efekty tych poszukiwań można zobaczyć w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta. 9 grudnia 2021 o 18:00 i 18:45 odbędzie się oprowadzanie po wystawie. Wystawa trwa do 31 lipca 2022.
Muzea pokazują publiczności zaledwie od trzech do pięciu procent swoich zbiorów. Kolekcja Muzeum Warszawy to ponad 300 tys. obiektów, które w dużej mierze zajmują… magazyny. To do nich została zaproszona Diana Lelonek. Projekt inauguruje cykl interwencji artystycznych, w ramach których muzealne kolekcje przedstawiane będą w nowych, zaskakujących kontekstach.
Stan przejściowy między przedmiotem użytkowym a tworem geologicznym
W 2006 i 2008 roku na terenie Pałacu Saskiego były prowadzone badania archeologiczne, w wyniku których wydobyto 29 tysięcy obiektów! Wszystkie oczyszczone, opisane, ponumerowane i spakowane znajdują się pod opieką Muzeum Warszawy. To właśnie one – kartony pełne potłuczonych naczyń, płytek podłogowych i stiuków, resztek jedzenia, ości ryb i kości zwierząt zwróciły uwagę artystki. Choć nie wyglądają jak pałacowe skarby, to pozostałości dokumentujące życie toczące się w tym miejscu.
Dianę Lelonek zainteresował status pałacowych znalezisk, ich stan i sposoby przechowywania. Artystka sfotografowała, sfilmowała i przeniosła na wystawę część zmagazynowanych zbiorów. W resztkach budynku dostrzegła stan przejściowy między przedmiotem użytkowym, wytworem człowieka, a tworem geologicznym. Fascynacja materialnymi śladami i pozostałościami po ludzkiej działalności, które porzucone zaczynają swoje własne życie, wpisuje się w praktykę artystyczną Diany Lelonek.
Nad wystawą pracowałam w momencie, kiedy zapadały decyzje o wdrożeniu w życie wielkiego planu odbudowy Pałacu. Zainteresował mnie kontrast pomiędzy otaczającą Pałac narracją, a skromnością i zwyczajnością tych autentycznych pozostałości. Chciałam pokazać te przedmioty po prostu takimi, jakimi są w ich wspólnym, spokojnym trwaniu w archeologicznym magazynie – mówi Diana Lelonek.
Diana Lelonek
Absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2014), gdzie ukończyła też Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie, doktorat w zakresie sztuk wizualnych (2019). Pracowniczka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Działa na styku sztuki, aktywizmu i nauki. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, niepohamowanego wzrostu i degradacji środowiska. Jako medium używa fotografii, wideo, dźwięków, obiektów znalezionych, jak również mchów, pleśni i bakterii. Laureatka wielu nagród m.in. Paszport Polityki (2019), Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart (2018), Show Off na Miesiącu Fotografii w Krakowie (2014), Nominacja do Talentów Trójki (2017), Nominacja do Grand Prix Fotofestiwal (2018). Swoje prace pokazywała m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej RIBOCA, Ryga; The Edith-Russ-Haus gallery, Oldenburg; Culturescapes Festival, Bazylea; Galerii Arsenał, Białystok; Le Musée de l’Elysée, Lozanna; Temporary Gallery, Kolonia; Tokio Photographic Art Museum; NTU Centre for Contemporary Art Singapore, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Miejska Arsenał, Poznań.
Interwencje artystyczne
Cykl Interwencji artystycznych to nowe spojrzenie na zbiory Muzeum Warszawy, zarówno te wystawiane, jak również te przechowywane w magazynach.
"Chcemy, by stały się inspiracją dla artystek i artystów, a tym samym mogły być odczytywane na zupełnie nowe sposoby, istotne dla współczesnej Warszawy – mówi wicedyrektor Muzeum Warszawy i kurator wystawy Jarosław Trybuś. – Pierwsze działanie Diany Lelonek zwraca uwagę na historię przechowywanych w Muzeum rzeczy i warunki ich trwania jakie tworzy muzealna praktyka" – dodaje.
Pałac. Interwencja artystyczna Diany Lelonek
9 grudnia 2021 – 31 lipca 2022
Muzeum Warszawy – siedziba główna
Rynek Starego Miasta 28–42, Warszawa
Fotografie, film, inscenizacja: Diana Lelonek
Kurator: Jarosław Trybuś
Koordynacja: Michał Tański
Projekt plakatu: Anna Światłowska
Oprowadzanie Diany Lelonek po wystawie:
9 grudnia, godz. 18:00 i 18:45.
Specjalne podziękowania dla Działu Archeologii oraz pracowniczek i pracowników magazynów Muzeum Warszawy.
Opracowano na podstawie materiałów promocyjnych organizatora.