Jeszcze tylko do 20 września 2021 można zgłaszać projekty o tematyce ekologicznej na konkurs Galerii A19 Marymont i Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej. Projekty powinny nawiązywać do zagadnień, które w swojej twórczości poruszał założyciel Galerii i Instytutu – prof. Mirosław Duchowski (1949-2019).
Konkurs przeznaczony jest dla osób zatrudnionych na stanowiskach badawczo-dydaktycznych, pracowników i pracownic Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz uczestników i uczestniczek Szkoły Doktorskiej warszawskiej ASP. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane w Galerii A19 i w wirtualnej Galerii A19_2021 w roku akademickim 2021/2022.
Idea zrównoważonego rozwoju
Tematem konkursu są wątki ekologiczne związane z zagadnieniem środowiska pojętego jako oikos, czyli wspólny dom dzielony nie tylko przez ludzi, ale i byty inne-niż-ludzkie. Projekt powinien skłaniać do krytycznej refleksji nad kulturowymi, społecznymi, politycznymi i środowiskowymi aspektami idei zrównoważonego rozwoju.
Eco-Art Mirosława Duchnowskiego
Wybór tematyki został podyktowany chęcią nawiązania do zagadnień, które w swojej twórczości poruszał założyciel Galerii i Instytutu – Mirosław Duchowski (1949-2019). Polski malarz, projektant przestrzeni publicznych, profesor zwyczajny w ASP w Warszawie oraz Uniwersytetu SWPS, który w latach 80. związał się z ruchem ekologicznym. Był działaczem i współorganizatorem m.in. tzw. „spotkań wigierskich”, poświęconych ekologii w nauce i sztuce (1985–1987). W 1989 zorganizował pierwszą w Polsce międzynarodową wystawę i sympozjum Eco-Art w CSW Zamek Ujazdowski. Jako sygnatariusz Karty Wigierskiej, Duchowski przyszłości miast upatrywał w całkowitej rewolucyjnej zmianie myślenia o urbanistyce. Prezentacja fragmentu pracy Duchowskiego otworzyła cykl wystaw w 2021 roku.
_________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Galeria A19 Marymont
To przestrzeń, w której od 2007 roku swoje projekty mogą prezentować młodzi artyści / młode artystki. Galeria A19 powstała w fazie projektowania stacji metra Marymont i szybko stała się miejscem ekspozycji projektów cyklicznie wybieranych w konkursie. W projekcie wystroju wnętrza stacji zaplanowano specjalną przestrzeń do prezentacji sztuki najnowszej. Jest to ściana o wymiarach 35,87 m na 3,36 m funkcjonująca jako zmieniający się element wnętrza. Stacja metra znajduje się
na trasie tysięcy pasażerów / pasażerek dziennie, a więc osób, które potencjalnie odwiedzą Galerię A19.
Grafika: Instytut Badań Przestrzeni Publicznej