"Plakat i Ilustracja z tzw. Polskiej Szkoły": wystawa Teresy, Janusza i Kasi Stanny

Opublikowano 25 czerwca 2021

26 czerwca o 16:30 w BWA Sandomierz odbędzie się wernisaż wystawy Teresy, Janusza i Kasi Stanny pt. "Plakat i Ilustracja z tzw. Polskiej Szkoły". Wydarzenie w ramach Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych (26.06 - 11.07 2021). Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest patronem wystawy. Wystawa jest zapowiedzią biografii pt. “W królestwie ilustracji Teresy Wilbik i Janusza Stannego" autorstwa Katarzyny Stanny, która wkrótce ukaże się nakładem wydawnictwa Marginesy.

Teresa, Janusz i Kasia Stanny: dorobek artystyczny

Teresa Wilbik i Janusz Stanny, oboje absolwenci Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Ona Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera, on – Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Ich córka – Kasia Stanny również poszła w ich ślady  – skończyła Pracownię Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego i Pracownię Fotografii prof. Rosława Szaybo, którego przez wiele lat była asystentką na macierzystej uczelni.

Prezentacja prac eksponowana podczas kolejnej edycji Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych w sandomierskim BWA jest próbą ukazania fragmentu dorobku artystycznego poprzez pryzmat wpływu jaki Mistrz – Profesor pozostawia w absolwentach prowadzonej przez siebie pracowni.

Tzw. Polska Szkoła Plakatu i Polska Szkoła Ilustracji są jednymi z ważniejszych zjawisk, jakie istniały w PRL-u. Pozwalały ich twórcom odnaleźć się na arenie międzynarodowej w trudno dostępnych wówczas krajach za żelazną kurtyną. Polska sztuka projektowa w znaczący sposób ukształtowała zarówno plakat, jak i ilustrację Europy zachodniej, prezentując dorobek polskich grafików na międzynarodowych targach i wystawach.

“W królestwie ilustracji Teresy Wilbik i Janusza Stannego"

Wystawa jest także zapowiedzią biografii książkowej Teresy Wilbik i Janusza Stannego, która wkrótce ukaże się nakładem wydawnictwa Marginesy. Jej autorka – Kasia Stanny z jednej strony osobiście, z drugiej z dystansem koniecznym do przytoczenia informacji o osobach, zjawiskach, miejscach i zdarzeniach zaprasza czytelnika do świata życia swoich rodziców – ilustratorów. Nie tylko do ich artystycznego warsztatu ale także spotkań z przyjaciółmi, wyjazdów i codzienności minionych dekad. Historycznym tłem opowieści jest Warszawa a także urokliwy  Sandomierz, Kazimierz, Paryż, Bologna i wiele innych miejsc…

“Nie pamiętam z czasu studiów, by kiedykolwiek padał deszcz. Wszystko robiło się z wielką nadzieją. Dziewczyny na akademii były wtedy bardzo modnie ubrane. Same musiały się o to postarać, bo przecież w butiku nie mogły sobie nic kupić, bo nie było butików. Nie pamiętam tego, co być może powinienem pamiętać. Pamiętam słońce, radość. No i młodość oczywiście. Pamiętam także plenery. Jak wyjechaliśmy malować do Sandomierza, wtedy, w latach pięćdziesiątych, toż to był sam urok! Warszawa była wtedy pomarańczowa od pyłu ceglanego, bo odzyskiwano cegłę do odbudowy, a Sandomierz – nie leżał nawet na trasie wycieczek. Jeden autobus dziennie zajeżdżał pod ratusz. Wisła była czyściutka"– wspominał po latach Stanny.  [Cytat pochodzi z książki Katarzyny Stanny – “W królestwie ilustracji Teresy Wilbik i Janusza Stannego", która ukaże się nakładem wydawnictwa Marginesy]

Janusz Stanny

Absolwent Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, asystent w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera, kierownik artystyczny wydawnictwa RUCH. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji a także Polskiej Szkoły Plakatu. Poeta, twórca filmów animowanych, rysownik satyryczny. Wieloletni profesor Pracowni Ilustracji na warszawskiej ASP oraz łódzkiej AHE. Laureat niezliczonej ilości nagród za opracowania książkowe w Polsce i na świecie.

Teresa Wilbik-Stanny

Absolwentka  Pracowni Malarstwa prof. Eugeniusza Eibischa a także Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera. Przedstawicielka tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji, na swoim koncie ma zilustrowanych ponad 50 książek do najwybitniejszych poetów i pisarzy a także wiele obrazów będących ilustracjami do bajek. Przez wiele lat współpracowała z wydawnictwem RUCH i Nasza Księgarnia a także z pisemkami dla dzieci. Laureatka wielu nagród w Polsce i zagranicą.

Katarzyna Stanny

Absolwentka Pracowni Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego a także Pracowni Fotografii prof. Rosława Szaybo. Współpracowała z wieloma tytułami prasowymi jako ilustratorka, a także ze Swarowski Elements jako projektantka biżuterii. Wieloletnia asystentka prof. Szaybo oraz prof. Stannego, obecnie prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie pełni funkcję Pełnomocniczki ds. studiów niestacjonarnych. Zajmuje się pracą projektową w obszarze okładek i plakatów dla renomowanych instytucji naukowych, autorka tekstów z obszaru historii sztuki a także czynnie działająca członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureatka wielu nagród za pracę twórczą i dydaktyczną.

"Plakat i Ilustracja z tzw. Polskiej Szkoły": wystawa Teresy, Janusza i Kasi Stanny
wernisaż: 26 czerwca o 16:30
Festiwal Filmów i Spotkań NieZwykłych BWA Sandomierz 26.06 - 11.07 2021