Droga Publiczności imprez kulturalnych ASP w Warszawie!
Drodzy Graficy, Plakaciści! STUDENCI!
Otrzymaliśmy 3200 zgłoszeń, co przełożyło się na 6000 plakatów!
30 marca 2021 roku upubliczniliśmy na stronie internetowej Biennale listę prac zakwalifikowanych przez jury preselekcyjne do finałowego etapu obu konkursów! Wszystkie te prace – w liczbie 300 w Konkursie Głównym i 100 w Konkursie Tematycznym – będą pokazywane na wystawach konkursowych. Rozstrzygnięcie rywalizacji już 12 czerwca!
Gratulujemy!
Oba konkursy mają charakter otwarty. Konkurs Główny nie jest sprofilowany tematycznie. Jest zatem swoistym przeglądem różnorodności kulturowej świata i jego aktualiów z wielu dziedzin życia. Szczegółowym problemem, który przyświeca tylko Konkursowi Tematycznemu, jest "Zmieniający się świat a zdrowie". Zmiany dokonują się na poziomie społecznym, kulturowym, politycznym, gospodarczym.
Żyjemy w społeczeństwie ryzyka. Ścierają się ze sobą i mediują globalizacja i wszelka lokalność. Kontrasty rzucają się w oczy. Nieustannie czerpiemy z natury, przeobrażamy ją – coraz częściej konfliktując się z nią i niszcząc ją. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 roku ogłosiła wybuch pandemii COVID-19 – spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2. Nadal świat nie uporał się z nią, choć trwają szczepienia. Ale przecież problematyka zdrowia we współczesnym świecie ma bardzo szeroki zakres! Od plakacistów dowiemy się więcej!
Inauguracja tegorocznej edycji już 12 czerwca 2021
W 2020 roku odbyło się kilka interesujących imprez towarzyszących 27. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, które – co należy podkreślić – organizuje nasza Akademia. Stanowiły rodzaj wprowadzenia do tego, co ma się wydarzyć w zasadniczym jego terminie: 12 czerwca – 28 sierpnia 2021. A przede wszystkim przeprowadziliśmy Międzynarodowy konkurs na plakat dla studentów szkół artystycznych pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, który zwieńczyła plenerowa (co ważne w dobie pandemii!) wystawa w Centrum Praskim Koneser.
Poza wystawami Konkursów: Głównego i Tematycznego przygotowujemy kolejne liczne wystawy, prezentacje, prelekcje, warsztaty dla profesjonalistów i dla dzieci…
Wszystkie informacje potrzebne – zarówno publiczności, jak i uczestnikom – znajdują się na stronie www.warsawposterbiennale.com, w tym regulaminy konkursów.
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych wyłącznie plakatowi, dla dużej części światowego środowiska plakacistów – niezmiennie najważniejsze.
MBP w Warszawie prezentuje szerokiej publiczności przegląd najwybitniejszych plakatów wykonanych przez artystki i artystów z całego świata w czasie zawartym między poprzednią i bieżącą edycją.
6 czerwca 1966 roku w gmachu Zachęty – Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych (dziś Narodowej Galerii Sztuki) miała miejsce inauguracja MBP w Warszawie. W 1994 imprezę przeniesiono z Zachęty do Muzeum Plakatu w Wilanowie, które organizowało ją do 2016 roku. Następnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadanie organizacji kolejnych edycji Biennale powierzyło ASP w Warszawie. W 2018 roku (w 26. edycji) wróciło ono zatem do miejsca, które dało siłę napędową jego powstaniu i rozwojowi, w którego orbicie ukształtowała się idea konfrontacji światowych osiągnięć w dziedzinie projektowania plakatu. ASP w Warszawie jednak mocno zaznaczała swoją obecność we wszystkich kolejnych edycjach Biennale. Odegrała niebagatelną rolę w rozwoju polskiej sztuki plakatowej, a większość reprezentantów "polskiej szkoły plakatu" to byli jej wykładowcy i absolwenci – animatorem Biennale i wieloletnim jego organizatorem był prof. Józef Mroszczak, jednoznacznie kojarzony jest z tą imprezą prof. Henryk Tomaszewski. Związek Uczelni i Biennale – ścisły i nieprzerwany – wydaje się wręcz naturalny.
Organizacja MBP w Warszawie wpisuje się w Projekt "Akademia Otwarta – przebudowa i renowacja Pałacu Czapskich ASP w Warszawie na potrzeby działalności kulturalnej i edukacji artystycznej" (nr projektu POIŚ.08.01.00-00-1027/17).
Otwarcie 27. edycji MBP w Warszawie uświetni nowy początek działalności kulturalnej Pałacu Czapskich – głównej siedziby ASP w Warszawie.
Organizator:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Współorganizatorzy:
Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
STGU Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa i Sportu
Prezydent miasta st. Warszawy
Partnerzy:
Polski Komitet ds. UNESCO,
Centrum Praskie Koneser – Liebrecht & wooD Poland Sp. z o.o.,
Prom Kultury Saska Kępa,
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej,
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski,
Salon Akademii,
Turboposter
Patronat medialny:
TVP Kultura, TVP 2, TVP 3, RDC, Czwórka
Biuro Biennale – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5, 00–068 Warszawa
tel.: +48 504 085 092
www.warsawposterbiennale.com
office.biennale@asp.waw.pl
www.facebook.com/ipb.warsaw
IG: @ipb.warsaw