G.C. laser Systems Inc. – firma która projektuje i buduje opatentowane systemy laserowe dopuszczone również do prób w konserwacji i restauracji Katedry Notre Dame w Paryżu – zaprosiła do partnerskiej współpracy Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (MIK).
Firma G.C. Laser Systems Inc. przeprowadziła badania i testy działania tych urządzeń. Celem było ustalenie optymalnej metody usuwania nawarstwień powstałych na murach w wyniku pożaru dachu.
Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (MIK) dysponuje największym doświadczeniem jako prekursor w stosowaniu technik laserowych w konserwacji zabytków w Polsce. Od 1997 r. wdraża do konserwacji kolejne systemy laserowe we współpracy badawczej oraz realizacji prac konserwatorskich z udziałem pracowników Instytutem Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.
Wykonane, udane próby in situ zrealizowali:
- Bartosz Dajnowski (G.C. Laser Systems)
- dr Roman Ostrowski – fizyk Wojskowa Akademia Techniczna, delegowany do współpracy z MIK
- Radosław Tusznio – konserwator MIK i Pogotowie Konserwatorskie.
Próby czyszczenia na różnych elewacjach i powierzchniach przeprowadzono w listopadzie 2020 r. w Katedrze Notre Dame w Paryżu.
Amerykańsko - polska grupa G.C. laser Systems i Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie i Krakowie jest gotowa do dalszej owocnej współpracy.