28 listopada o g. 14:05 w TVP Historia odbędzie się premiera filmu „Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918. Film w reżyserii Łukasza Izerta – pracownika Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie – oraz dr Agnieszki Konik powstał według scenariusza prof. Magdaleny Gawin i dr Agnieszki Konik. Emisję filmu poprzedzi rozmowa Mikołaja Mirowskiego z prof. Magdaleną Gawin.
Film „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” to animowana historia o walce Polek o prawa wyborcze. Przedstawia genezę, kontekst i specyfikę ruchu emancypacyjnego w Polsce wraz z jego reminiscencjami aż do współczesności. Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, która przyznała swoim obywatelkom pełne prawa wyborcze, co stawiało ją w szeregu najbardziej demokratycznych i postępowych państw Europy u początków XX wieku.
Tytuł filmu „Podwójnie wolne” to słowa jednej z sufrażystek, komentujących ukazanie się dekretu z 28 listopada 1918 r. przyznającego Polkom pełnię praw wyborczych. Zwracają one uwagę na splatania się walki Polek o równouprawnienie z walką o niepodległość kraju. Film opowiada o Polkach w dwojaki sposób – jako o obywatelkach, które po 123 latach odzyskały swoje państwo oraz kobietach, które w odzyskanym państwie otrzymały pełnię praw wyborczych.
W filmie przedstawione zostały sylwetki kobiet, których życiorysy stanowią integralną część historii Polski. Do przybliżenia postaci i wydarzeń w filmie wykorzystano zdjęcia archiwalne, pochodzące ze zbiorów Polony, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Niepodległości oraz Studium Polski Podziemnej w Londynie. Zdjęcia te zostały pokolorowane i zaanimowane. Ponadto wykorzystano techniki animacji 2D, a ruch przemawiających postaci powstał w oparciu o rzeczywisty ruch aktora.
koncepcja artystyczna: Michał Drabik i Łukasz Izert
scenariusz: Agnieszka Konik i Magdalena Gawin
animacje: Michał Drabik, Tomek Gajewski, Łukasz Izert
udźwiękowienie: Aleksandra i Jacek Pająkowie (Nona Film)
typografia: Łukasz Walendziuk
konsultacja merytoryczna: Bartłomiej Kapica
materiały fotograficzne: Paulina Wiśniewska, Tymek Mazurkiewicz, Jonasz Mazurkiewicz
producent: Instytut Pileckiego
Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1199790687084836