21 listopada w Galerii Sztuki Sichuan Fine Arts Institute (SCFAI) w Chongqing w Chinach odbyło się otwarcie wystawy prezentującej efekty działań artystycznych, zrealizowanych podczas międzynarodowego Festiwalu „Eye of the World. Discover of Chongqing”.
W ceremonii otwarcia, której przewodniczył Zeng Yue - dyrektor Wydziału Wymiany Międzynarodowej i Współpracy, Jiao Xingtao - vice rektor i dziekan wydziału sztuki, wzięli udział wykładowcy i studenci z pięciu akademii w Rosji i Polsce oraz ponad 100 nauczycieli i studentów z Sichuan Fine Arts Institute w Chongqing. Na festiwalu byli obecni wykładowcy z Akademii Sztuk Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: prof. Pawel Nowak, dr Ewa Maria Śmigielska, dr Mikołaj Chylak, dr Paweł Mysera, dr Magdalena Małczyńska Umeda i dr Jakub Pionty Jezierski oraz studentki - Martyna Kołtun, Dominika Bielecka, Julia Kędzierska i studenci - Bartłomiej Rey, Michał Bułas, Kacper Szewczak z wydziału Wzornictwa.
Wiceprezydent Jiao Xingtao docenił osiągnięcia w zakresie wymiany akademickiej, badań, międzynarodowych warsztatów, działań twórczych, w których uczestniczyli wykładowcy i studenci z Syczuanu oraz z 12 uniwersytetów w 8 krajach przeprowadzonych w ramach festiwalu w październiku i listopadzie tego roku: Serdecznie gratuluję i wyrażam wdzięczność za ciężką pracę międzynarodowego zespołu wykładowców i uczniów z Syczuanu, Rosji i Polski za szereg wspólnych działań artystycznych i wymianę doświadczeń. W imieniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie słowo wstępne wygłosiła dr Ewa Maria Smigielska - ambasadorka współpracy ASP w Warszawie i SCFAI.
Na wystawie zaprezentowane zostały także efekty działań zespołu z Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, który podczas pobytu na Festiwalu „Eye of the World. Discover of Chongqing” uczestniczył w warsztatach projektowania społecznego. Pod okiem dr Magdaleny Małczyńskiej i dr Jakuba Piontego Jezierskiego studentki i studenci Wydziału Wzornictwa ASP oraz z Sichuan Art Institute w Chongqing wspólnie opracowali i zaprojektowali praktyczne rozwiązania służące społeczności jednej z postindustrialnych dzielnic miasta. Na wystawie pokazane zostały ponadto rezultaty warsztatów dotyczących rewitalizacji starego spichlerza wspólnie przeprowadzone przez profesorów z ASP w Warszawie i SCFAI.
Materiały prasowe i fot. SCFAI.