Studia na kierunkach artystycznych są dużym wyzwaniem, zarówno dla studentów, jak i wykładowców. Z jednej strony z założenia uczą warsztatu ,z drugiej kształtują samodzielnego i dojrzałego twórcę. Nauczanie malarstwa nie daje się zamknąć w sztywnych ramach i jest w dużej mierze oparte na indywidualnym procesie pełnym zaskakujących zwrotów. Na rozwój studentów mają wpływ nie tylko profesorowie, ale także społeczność studentów. Szkoła jest tyglem, rodzajem inkubatora, w którym spotykają się ,ścierają i łączą różne osobowości. O kierunku rozwoju w znacznej mierze decydują sami studenci, wybierając po drugim roku pracownię, organizując się w grupy oraz tworząc w jednej przestrzeni. Chodzi w końcu o wypracowanie własnego języka sztuki odnoszącego się do współczesności a następnie zaprezentowanie go światu.
Wystawa dyplomowa podsumowująca pięć lat studiów to często dla studentów pierwsza duża publiczna indywidualna prezentacja twórczości. To pokaz potencjału artystycznego i początek drogi do zaistnienia w artworldzie. Przed absolwentami malarstwa stoi niełatwe zadanie odnalezienia się w zawodzie artysty poza murami uczelni.
Malarstwo jest wciąż żywym medium ,które zmienia się i korzysta ze zdobyczy nowych technologii. Autorzy prac dyplomowych sięgają po różne techniki i technologie - od farby na płótnie po instalacje w przestrzeni wirtualnej, które starają się poszerzać granice definicji malarstwa.
Jednym z podstawowych sensów twórczości artystycznej jest dzielenie się wynikami swojej pracy z odbiorcą. Prace po opuszczeniu pracowni i wystawieniu na widok publiczny, poddane ocenie ze strony publiczności i krytyków, zyskują nowe życie. Serdecznie zapraszam do obejrzenia dyplomów z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.Komisarz Wystawy Dyplomowej Wydziału Malarstwa 2019
dr Marcin Chomicki