Przyznaniem 2 nagród rezydencyjnych, Nagrody Specjalnej Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego oraz Nagrody Publiczności zakończyła się piątkowa gala finałowa 18. konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum nad Wisłą. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji konkursu APH, wyróżnienie jury przekłada się na dalszą artystyczną drogę młodych laureatów. Wykorzystanie możliwości, jakie dają nagrody, staje się autentyczną i inspirującą cezurą w ich karierze.
Laureatką konkursowej Nagrody Głównej została, Barbara Gryka, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do konkursu zgłosiła pracę „Architektura od Środka". Wygrana ta pozwala na skorzystanie z możliwości odbycia miesięcznej rezydencji artystycznej w Residency Unlimited i wyjazdu do światowej stolicy sztuki nowoczesnej — Nowego Jorku. Członkowie jury tak uzasadnili swój wybór: - Doceniając proces, metodę i konsekwencję działania, które nawiązuje do najlepszych tradycji sztuki i architektury XX wieku. Jest to próba wyjścia poza artystyczną bańkę, testowania sztuki jako narzędzia dialogu, współpracy i bycia razem w spolaryzowanym, toczonym politycznymi sporami społeczeństwie. To artystka, której sztuka wpisuje się w stary, tak bardzo dziś potrzebny projekt humanistyczny i uniwersalistyczny, zabiegający o lepszy, bardziej współczujący i troskliwy świat.
Laureatem Drugiej Nagrody został Mateusz Kowalczyk, student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który do konkursu zgłosił pracę „Szaman Polski". Młody twórca spędzi inspirujący miesiąc w Wilnie w ramach rezydencji artystycznej w centrum sztuki i edukacji RUPERT. Przyznanie tej nagrody jury uzasadniło słowami: - Za próbę ocalenia tego co nieracjonalne i duchowe w sztuce współczesnej. Doceniamy sztukę, która wydarzyć się może pod drzewem, na osiedlowym boisku czy chodniku, zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Zawieszony pomiędzy happeningiem, rytuałem, koncertem i protestem ulicznym, Kowalczyk, wcielający się w postać Polskiego Szamana odczynia uroki, organizuje mecze piłki nożnej i chroni przed kataklizmami. Pokazuje ze sztuka działa, czy w to wierzymy czy nie.
Oprócz nagród stypendialnych i rezydencyjnych przyznano także Nagrodę Specjalną, której fundatorem jest Piotr M. Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia. Jej laureatem został finalista zeszłorocznej edycji konkursu, Bruno Althamer. Nagroda obejmuje zlecenie na artystyczną interpretację raportu rocznego z działalności firmy. Podczas tegorocznej wystawy finałowej w Muzeum nad Wisłą zaprezentowano efekt takiej współpracy z Joanną Kunert. Projekt artystki, którą zainspirował temat sukcesu i zaangażowanie w jego poznanie wszystkich zmysłów, powstał na bazie działania artystycznego przeprowadzonego z udziałem pracowników ERGO Hestii.
Podczas gali finałowej przyznano również Nagrodę Publiczności - goście zwiedzający tegoroczną wystawę finałową w Muzeum nad Wisłą mogli bowiem zagłosować na swoją ulubioną pracę. Po podliczeniu wszystkich oddanych głosów, nagrodę przyznano Irenie Zieniewicz. Artystka do konkursu zgłosiła pracę „Mowa nienawiści".
Mecenasem corocznego konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. W rozwijaniu inicjatywy aktywny udział biorą największe instytucje kultury i uczelnie artystyczne w całej Polsce, a także wieloletni partnerzy Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. W efekcie, przez kilkanaście lat trwania konkursu zrealizowano 28 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku i Walencji, 48 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w całym kraju. Równolegle z konkursem rozwija się też niezwykła kolekcja, składająca się z ponad 50 dzieł. Ich uniwersalność na poziomie języka wypowiedzi, mediów czy podjętych przez młodych twórców tematów - pozwala spojrzeć szerzej na najważniejsze zjawiska artystyczne w ostatnich kilkunastu latach.
Kontakt dla mediów:
Janusz Heller
telefon: +48 515-555-832
e–mail: janusz.heller@fundacjaaph.pl
Maja Wolniewska
telefon: +48 883-535-151
e–mail: maja.wolniewska@fundacjaaph.pl
Finaliści 18. edycji konkursu APH (w kolejności alfabetycznej): Maciej Gąbka, Karolina Gołębiowska, Barbara Gryka, Martyna Hadyńska, Xue Jiang, Karol Kobryń, Mateusz Kowalczyk, Joanna Krajewska, Aleksander Krzystyniak, Natalia Laskowska, Karolina Łukawska, Karolina Mądrzecka, Maryna Sakowska, Magdalena Sendek, Anna Shimomura, Jana Shostak, Aleksander Sovtysik, Oliwia Thomas, Jakub Tschierse, Wiktoria Walendzik, Kamila Winnicka, Justyna Wiśniowska, Marek Wodzisławski, Irena Zieniewicz, Konrad Żukowski.
Laureaci w kolejności od 2019 roku: Barbara Gryka, Mateusz Kowalczyk, Bruno Althamer, Mateusz Sarzyński, Jakub Danilewicz, Joanna Kunert, Adelina Cimochowicz, Katarzyna Szymkiewicz, Józef Gałązka, Agnieszka Mastalerz, Horacy Muszyński, Piotr Urbaniec, Olga Kowalska, Hanna Dyrcz, Krzysztof Maniak, Katarzyna Kimak, Ewa Kasperek, Xavery Wolski, Małgorzata Goliszewska, Matěj Frank, Krzysztof Nowicki, Agnieszka Kobyłecka, Cyryl Polaczek, Michał Batorski, Daniel Cybulski, Natalia Bażowska, Ewa Mrowiec, Łukasz Biliński, Łukasz Patelczyk, Anna Wypych, Aleksandra Prusinowska, Marta Antoniak, Marcin Zawicki, Miłosz Wnukowski, Katarzyna Makieła, Magdalena Melin, Ewa Juszkiewicz, Jakub Rebelka, Anna Kloc, Paulina Maksjan, Kamil Lisek, Tomasz Kucharski, Marek Wrzesiński, Anna Waligórska, Marcin Grzęda, Agnieszka Ledóchowska.
SKŁAD JURY:
Piotr M. Śliwicki – przewodniczący jury, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA;
Nathalie Anglès - kuratorka i krytyczka sztuki, dyrektor Residency Unlimited w Nowym Jorku;
Sebastian Cichocki – kurator, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie;
Jarosław Fliciński – artysta;
Magdalena Kąkolewska - prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii;
Paweł Sosnowski - krytyk, kurator, Fundacja i Galeria Propaganda;
Michał Suchora - kurator, Galeria BWA Warszawa;
Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Bęc Zmiana;
Agnieszka Tarasiuk – kuratorka, dyrektor Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego - oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Fundator
Grupa ERGO Hestia
Organizator
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Partner
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Patronat Honorowy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Patroni medialni:
TVP Kultura, Tygodnik POLITYKA, K MAG, Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Contemporary Lynx, Artinfo.pl, Rynek i Sztuka, enter the ROOM, Warsawholic, BLOK Magazine, Numarte.
Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii dla studentów IV i V roku wydziałów artystycznych wszystkich polskich uczelni. Fundacja prowadzi również wielopłaszczyznowy projekt art brandingowy, który rozgrywa się wokół konkursu. W ten sposób realizuje konkretne działania edukacyjne, angażując na polu sztuki różne środowiska – zarówno artystyczne, ale też i biznesowe.
Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji. Sprzyja temu realizowana przez Fundację APH idea „podróżującej kolekcji”. To rozrastający się z każdą nową edycją konkursu zbiór, który nie stygnie w klimatyzowanych ścianach magazynu, ale wyrusza cyklicznie w podróż po całej Polsce, odwiedzając galerie i muzea w mniejszych i większych miastach. Tak więc już nie tylko utalentowani studenci wyjeżdżają w świat. Swoją podróż odbywają również ich prace. A swoistą „podróżą” dla widzów staje się kontakt z twórczością młodych. Największym walorem wszystkich pokazywanych obiektów jest ich różnorodność – zarówno w sensie formalnym, ale też treściowym.
Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać cyklicznie w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1. Pawilon Sztuki to artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA.
Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii
Artystyczna Podróż Hestii to konkurs powołany do życia w 2002 roku, zgodnie z ideą Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia, mecenasa sztuki. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju.
W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski. Rokrocznie jury składające się z artystów, kuratorów i galerzystów wyłania dwie najciekawsze osobowości artystyczne spośród zgłaszających się studentów czwartego i piątego roku wydziałów artystycznych uczelni polskich. Laureaci uzyskują możliwość odbycia rezydencji artystycznej w renomowanych ośrodkach: Residency Unlimited w Nowym Jorku, UPV Universitat Politècnica de València w Hiszpanii (w latach 2008-2017) a obecnie w centrum rezydencyjnym Rupert w Wilnie. Od 2014 roku uczestnicy konkursu starają się także o Nagrodę Specjalną Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego (Fundator Nagrody Specjalnej). Nagrodą jest współpraca przy projekcie koncepcji wizualnej Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia na warunkach komercyjnych.
Informacje o Grupie ERGO Hestia
Wsparcie przedsięwzięć kulturalnych już na etapie odkrywania talentów to świadomy wybór ERGO Hestii. Nawet jeśli to droga dłuższa i trudniejsza, późniejszy efekt wynagradza ten nieoczywisty wybór, dlatego utworzyliśmy Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która w naszym imieniu prowadzi program mecenatu artystycznego. Fundacja promuje młodych polskich artystów – studentów uczelni i kierunków artystycznych. W ramach organizowanego od 2002 roku konkursu wspiera ich, organizując wystawy ich prac i fundując najlepszym programy stypendialne za granicą.
Od 2015 roku wspieramy rozwój kolejnego pomysłu: Artystyczna Podróż na Instagramie, który pod patronatem ERGO Hestii promuje artystów fotografii mobilnej w ich naturalnym środowisku – Internecie. Inicjatywa Artystyczna Podróż promuje najzdolniejszych artystów zamieszczających zdjęcia na Instagramie i umożliwia im przeniesienie wirtualnej twórczości na ściany rzeczywistych galerii sztuki.
Niezmiennie ważną dla nas inicjatywą pozostaje sponsoring tytularny ERGO ARENY – hali będącej miejscem najważniejszych wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, w których od początku działalności uczestniczyły niemal trzy miliony widzów.
Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 5 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl, You Can Drive oraz YU!.
Co roku miliony klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje obdarzają nas swoim zaufaniem. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. W 2018 roku pomogliśmy w ponad 700 tysiącach szkód. Grupa ERGO Hestia kapitałowo jest związana z niemiecką Grupą ERGO, częścią globalnej rodziny biznesowej Munich Re, jednego z największych reasekuratorów na świecie. Prezesem Spółek Grupy jest Piotr M. Śliwicki.