Konferencja w Google Campus Warsaw
Autor projektu: Tymek Bryndal
Prelegenci: Stanisław Bajtlik, Tymek Bryndal, Marcin Pulik, Stanisław Welbel
Kurator projektu / moderator spotkania: Łukasz Radzisz
Organizator: Galeria Komputer
Adres:
25 kwietnia 2019,
godz. 17:30-20:00,
Google Campus Warsaw
Plac Konesera 10, 03-736 Warszawa
(wstęp wolny - w recepcji kampusu należy pobrać darmową kartę Google ID, przedstawicieli prasy i mediów prosimy o kontakt na adres email galerii w celu rezerwacji miejsc specjalnych)
Kontakt do galerii:
Galeria Komputer
ul. Ząbkowska 5
05-077 Warszawa
tel. 509 143 514 (Łukasz Radzisz)
email: komputergallery@gmail.com
Celem konferencji MESSENEGER2 w Google Campus Warsaw jest prezentacja i omówienie założeń misji kosmicznej artysty Tymka Bryndala. Wraz z prelekcjami teoretyków - dr Stanisława Bajtlika, Marcina Pulika i Stanisława Welbela - spotkanie jest oficjalnym otwarciem programu MESSENGER2 - testu metod komunikacji z istotami pozaziemskimi.
Konferencję rozpocznie autor projektu z prezentacją programu misji kosmicznej i identyfikacji wizualnej, której opracowaniu poświęcił kilkanaście ostatnich miesięcy. Następnie wystąpią:
- Stanisław Welbel - kurator i historyk sztuki, pracujący w Austriackim Forum Kultury w Warszawie, który opowie o kuratorowanej (wspólnie z Joanną Kordiak-Piotrowską) wystawie "Kosmos wzywa!" w 2014 w stołecznej Zachęcie, prezentującej przełożenia wyścigu o dominację w kosmosie na sztukę lat 60. w Polsce
- Stanisław Bajtlik – astrofizyk, pracujący w Centrum Astronomicznym im. Kopernika PAN w Warszawie, którego poprosiliśmy o opinię na temat założeń merytorycznych projektu.
- Marcin Pulik - członek zespołu konstrukcyjnego satelity PW-Sat 3, który przedstawi realia realizacji projektów w przestrzeni kosmicznej. Tym samym ujawni wyzwania i ograniczenia Messenegra2.
Celem misji "Messenger2" Tymka Bryndala jest wysłanie specjalnej wiadomości do pozaziemskich cywilizacji. Treść przesłania dla przybyszów z kosmosu stanowi kompletny zbiór ludzkich wyobrażeń o wizerunkach Obcych - stworzony w oparciu o tekst kultury globalnej. Są to charakteryzacje wyodrębnione z produkcji sci fi: filmów, gier wideo, komiksów. Jest to aktualizacja treści przesyłanych Obcym dotychczas, a które manifestowały wyłącznie naszą obecność (choćby słynne nagranie "Golden Record" z misji międzygwiezdnej Voyager 1 czy transmisji z Arecibo). MESSENGER2 jest zadedykowaną Obcym propozycją kulturalną, „sztuką o kosmitach dla kosmitów”.
Bryndal realizuje swój projekt poprzez nieustanne testy - zamierza zarchiwizować przesłanie na karcie pamięci i wysłać rakietą w przestrzeń kosmiczną, transmitować jako sygnał radiowy w głęboki kosmos, wygniatać znaki w zbożu. Rozsądnym i jednocześnie najbardziej spektakularnym pomysłem jest wyniesienie przesłania rakietą kosmiczną i pozostawienie go na orbicie okołoziemskiej na kilka tysięcy lat. Pozostaje wówczas nadzieja, że nim kapsuła czasu Bryndala spłonie w atmosferze planety - w okolicy pojawi ekspedycja kosmicznych archeologów, zainteresowanych być może już tylko pozostałościami po naszej wymarłej, bądź poddanej ewakuacji cywilizacji.
Konferencja jest więc oficjalnym wstępem do systematycznego, kompleksowego działania. Począwszy od kwietnia 2019, przez okres kilku najbliższych miesięcy - na wzór innych misji kosmicznych, przeprowadzona zostanie kampania, prezentująca proces przygotowań, testów i inspiracji. W tym czasie siedziba Galerii Komputer stanie się centrum dowodzenia operacją i miejscem ekspozycji towarzyszących projektowi wystaw i wydarzeń.
***
"MESSENEGER2" jest kontynuacją projektu kosmicznego Tymka Bryndala „Messenger” (pol. Posłaniec). Pierwszy, testowy wystrzał rakiety odbył się w czerwcu zeszłego roku, podczas obrony dyplomu artysty w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki na ASP w Warszawie. Próba zakończyła się wówczas fiaskiem – rakieta eksplodowała w chwili wystrzału z poligonu wojskowego.
*Projekt został sfinansowany w ramach stypendium artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy na rok 2019.