*Wykład będzie tłumaczony z języka japońskiego na język polski.
Copyright:
Filmy animowane, których pokaz odbędzie się podczas wykładu i spotkania z prof. Yuichi Ito:
„HARBOR TALE” (2011 r., 18 min. 5 s.)
Akcja dzieje się w mieście portowym na wzór współczesnej Jokohamy. Bohaterem jest cegła, która poprzez różne spotkania odkrywa uroki miasta. Film wykorzystuje technikę „Neo Craft Animation” – połączenie grafiki komputerowej i animacji poklatkowej. Jego stworzenia zajęło ponad 5 lat.
Streszczenie: Portowe miasto „Y”. Pewna cegła, tkwiąc przez 100 lat w budynku, obserwowała zmieniające się otoczenie. Pewnego dnia postanowiła wyrwać się ze ściany, aby zobaczyć, czym jest „to błyszczące prostokątne coś”.
„YOKOHAMA TALE” (2011 r., 3x1 min.)
“Chat”
“Once upon a time in RED BRICK WAREHOUSE”
“the white sea mew”
Projekt z okazji stulecia budynku ceglanego magazynu w Jokohamie. Zdjęcia: Hideo Mori, muzyka: Miyuki Onitake, animacja: Yuichi Ito
„Blue Eyes -in HARBOR TALE-“ (2014 r., 7 min. 40s.)
Druga część serii. Połączenie filmu (aktorka Michiko Godai grająca „samotną starszą panią”) oraz animacji (porcelanowa lalka, licząca sobie ponad sto lat, której głosu użyczyła Marika Kawamura). Akcja dzieje się ponownie w mieście portowym „Y”. Film prezentuje nowe środki wyrazu i dziwne perypetie bohaterów.
Streszczenie: Cegła pracuje jako pilot morski dla gości z zagranicy. Pewnego razu spotyka porcelanową lalkę mieszkającą w barce przycumowanej w kanale.
„Doron Coron” (2012 r., 3 min.)
Animacja przygotowana z okazji czterdziestolecia telewizji TVK pod hasłem „Ziemia i dzieci w przyszłości”. Od 1 kwietnia 2012 r. codziennie rano na antenie.
Streszczenie: Bryłka ziemi (tytułowy Doron Coron) nagłym zrządzeniem losu ożywa. Podróżuje po mieście, spotykając w przeciągu roku różne stworzenia, po czym na końcu ponownie staje się nieożywionym kawałkiem ziemi.
„NORABITS’MINUTES” odcinki 1~3 (2006 r., 3x3 min.)
Postaci oraz animacja stworzone w ramach obchodów 110. rocznicy powstania wytwórni Shochiku. Do czerwca 2007 r. pokazywana przed filmami pełnometrażowymi w kinach należących do Shochiku.
Streszczenie odcinka 1: Rodzeństwo królików Nora i Mini mieszka w norce. Pewnego dnia Mini wraca z zakupami i częstuje brata zupą własnej roboty. Jednak Nora, wegetarianin, nie chce jej jeść. Wtedy przybywają bezczelne marchewki.
„KNYACKI!” odcinek 16 (2007 r., 5 min.)
Animacja dla dzieci w wieku przedszkolnym, od 1995 r. na antenie kanału edukacyjnego telewizji NHK. Opowiada o przygodach zielonej gąsienicy o imieniu Knyacki i jej przyjaciół.
Streszczenie: Knyacki i Pink bawią się w kuchni. Nagle pojawia się zły robak – Waru!
„Kimi wa tomodachi” (2004 r., 5 min.)
Teledysk do piosenki Kena Hirai o tym samym tytule. Opowiada o przyjaźni chłopca i smoka.
„Morinezumi” (2018 r., 1 min.)
Animacja stworzona dla organizacji non-profit zajmjującej się ochroną lasów i edukacją społeczną.
Streszczenie: Dzieci na wyciecze w lesie ulepiły myszkę z błota. Po tym, jak dzieci wróciły do domu, spadł deszcz i myszka zaczęła płakać. Wtedy drzewa osłoniły ją swoimi liśćmi, dzięki czemu myszka z błota odrodziła się jako leśna mysz.
W foyer wyświetlane będą animacje dyplomowe studentów Tokyo University of The Arts (rocznik 2018) oraz wybrane prace z programu Stopmotion Animism z lat 2009-2017.