W dniach 16, 17 i 18 listopada 2018 r. (piątek, sobota, niedziela) w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 odbyło się drugie ogólnokrajowe spotkanie liderów kół naukowych, autorów najciekawszych projektów, opiekunów naukowych i przedstawicieli uczelni w ramach Kongresu IKONA 2018.
Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w szkoleniach, panelach dyskusyjnych i prezentacji najważniejszych osiągnięć ruchu naukowego z okresu 1 października 2017 – 30 września 2018 roku. W czasie Kongresu odbył się także finał Konkursu StRuNa 2018 (informacje na ten temat znajdują się pod materiałem filmowym), w ramach którego członkowie kół naukowych w czasie 500 sekund opowiadali o swoich projektach. Nagrody zostały przyznane w 6 kategoriach: Debiut Roku 2018, Wyprawa Roku 2018, Konferencja Roku 2018, Koło Naukowe Roku 2018, Opiekun Naukowy Roku 2018 oraz Projekt Roku 2018. Wydarzenie zwieńczyła Gala Akademicka w niedzielę 18.11.2018 r.
Kongres i Konkurs odbyły się pod honorowym patronatem Wicepremiera RP, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Współorganizatorem wydarzenia była Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
http://ikona.edu.pl/
Najlepsze koła naukowe w Polsce nagrodzone StRuNami
Rozstrzygnięto konkurs StRuNa na najciekawsze projekty zrealizowane przez polskie koła naukowe. W głównej kategorii nagrodzono Studenckie Koło Naukowe „Molekuła” z Uniwersytetu Gdańskiego, które doceniono za badania nad działaniem różnych produktów spożywczych na szczep bakterii E. coli.
Celem konkursu StRuNa jest nagrodzenia studentów i doktorantów, którzy zespołowo zrealizowali najciekawsze projekty naukowe. Ponadto w konkursie honorowani są opiekunowie naukowi i twórcy podmiotów rozpoczynających aktywność naukową. Konkurs rozstrzygnięto w niedzielę podczas kongresu ruchu naukowego IKONA 2018 w Warszawie.
Kategorią główną konkursu jest "Projekt Roku 2018". W tym roku pierwszą nagrodę w tej kategorii zdobyło SKN „Molekuła” z Uniwersytetu Gdańskiego za pierwsze badania nad wpływem produktów spożywczych na produkcję toksyn Shiga w enterokrwotocznych szczepach Escherichia coli.
Dalsze informacje na temat tegorocznych laureatów dostępne są na stronie (link).
Film prezentujący osoby i wydarzenia z ogólnopolskiego kongresu kół naukowych IKONA 2018 (link)
PAP - Nauka w Polsce