Transcendencja
Obrazy i rysunki Mai Łopieńskiej
Galeria 022
wystawa czynna 25.09.2018 – 13.10.2018
wernisaż 25.09.2018, godz., 18.00
Malarstwo i rysunki Mai Łopieńskiej to niezwykle poruszająca twórczość. Czarno-białe oraz bardzo barwne rysunki tworzone wieloma technikami pokazują niezwykłą wrażliwość artystki, jej inspiracje sztuką współczesną – jak czytelne nawiązania do Picassa, czy także te o znacznie dalszych i całkowicie odmiennych korzeniach – bowiem wśród nich można dopatrzeć się także nieoczywistych nawiązań do sztuki prekolumbijskiej, oraz wielu innych.
Czerpiąc głęboko z tak różnorodnej spuścizny kulturowej Artystka zaprasza nas do świata głębokich przeżyć i czasem zaskakująco świeżych skojarzeń. Rysunki będąc twórczym przekształceniem rzeczywistości emanują silnymi emocjami – głębokim smutkiem ale i promienną radością, refleksją nad najbardziej człowieczymi aspektami istnienia – i głęboko kobiecym spojrzeniem na tajemnicę sensu bytu.
Zagłębmy się przez chwilę w tym wyjątkowym świecie – migotliwym i nieoczywistym, pozwólmy sobie na zachwyt i zadziwienie światem widzianym oczyma Mai Łopieńskiej, której choroba nie tylko nie zubożyła, lecz wzbogaciła twórczość o niezwykłą wrażliwość.
MARIA MAJA ŁOPIEŃSKA 1939 – 2016
Urodziła się w pierwszych dniach wojny w Warszawie w rodzinie znanych brązowników z artystycznymi tradycjami. Absolwentka (1960) nieistniejącego już Państwowego Liceum Technik Teatralnych, w 1967 roku ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni Artura Nacht-Samborskiego, dwa lata później została przyjęta do Sekcji Malarskiej ZPAP.
Po studiach pracowała jako dekoratorka wystaw, nauczycielka plastyki, i przede wszystkim nieustannie malowała, rysowała, projektowała, tworzyła barwne kolaże. Zanurzona coraz głębiej w pracy, pogrążała się również w ciężką chorobę psychiczną, która naznaczy całe jej dalsze życie. Artystka żyła i tworzyła samotnie, nie uczestniczyła w życiu swojego środowiska, nie miała wystaw. Jej bogata twórczość pozostawała właściwie nieznana, a wiele prac zostało skradzionych. W latach 90. zaprzestała malowania.
Wystawa pokazuje najbardziej reprezentatywne prace Mai Łopieńskiej z lat 70. i 80., jej dobrych twórczych lat.