Pracownicy i goście kompleksu Wola Center mają okazję podziwiać prace ceramików z warszawskiej ASP. Wystawa doskonale wpisuje się w dużą przestrzeń parteru i koresponduje z architekturą budynku. Przez cały dzień oglądający przystają przy ekspozycji, która podsumowuje ośmioletni okres istnienia Pracowni Ceramiki Wydziału Rzeźby.
Wystawa prac studentów i absolwentów Pracowni Ceramiki Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk pięknych w Warszawie
Kurator wystawy: dr hab. Stanisław Brach prof. ASP w Warszawie; Karolina Rybińska
Wystawa : 22.03.2018 – 17.06.2018
Podczas wystawy zostanie zaprezentowany film o wypale ceramiki
w piecu opalanym drewnem, który znajduje się w Pracowni Ceramiki ASP
w Warszawie.
Pracownia ceramiczna na Wydziale Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych jest pracownią otwartą i służy nie tylko studentom rzeźby, ale również studentom innych wydziałów, którzy chcą w swoim procesie edukacji na uczelni zapoznać się z tym szlachetnym materiałem. Do pracowni z wielkim zainteresowaniem uczęszczają też studenci innych uczelni, doktoranci realizujący swój program w ramach studiów doktoranckich oraz uczestnicy zajęć, którzy pogłębiają swoją wiedze z zakresu ceramiki w ramach Otwartej Akademii.
Celem pracowni ceramicznej na Wydziale Rzeźby jest zwrócenie szczególnej uwagi na wartości kreatywne tworzywa ceramicznego i zastosowanie go w rzeźbie. W podstawowym zakresie przygotowujemy studentów do korzystania z różnych materiałów ceramicznych oraz samodzielnego przeprowadzenia całego procesu tworzenia formy ceramicznej od koncepcji przez szkic do realizacji i obróbki technologicznej. Student powinien umiejętnie interpretować zadany temat ćwiczeń, świadomie wykorzystywać właściwości materiałów ceramicznych przy realizacji przestrzennych form rzeźbiarskich. Dysponujemy również zapleczem laboratoryjnym, w którym studenci pod nadzorem pedagogów w oparciu o receptury dostępne w pracowni samodzielnie zestawiają podstawowe szkliwa.
Pracownia dysponuje trzema piecami elektrycznymi, ale wizytówką i duszą naszej pracowni jest piec opalany drewnem – unikat w skali Polski. W piecu tym prace ceramiczne wypalane są bezpośrednio płomieniem, który przechodzi przez komorę (tzw. płomień zwrotny). Trwający kilkanaście godzin wypał daje możliwości osiągnięcia wysokich temperatur do 1300 C i ciekawych efektów na rzeźbach dzięki redukcyjnej atmosferze w komorze.
Od stycznia 2010 roku mam przyjemność kierować pracownią ceramiki na warszawskiej ASP, której historia sięga początków XX wieku. To wielkie wyróżnienie, ale i odpowiedzialność, zważywszy na nazwiska profesorów, którzy byli z nią związani. Wspomnieć tutaj należy początki pracowni z prof. Karolem Tichym, panią prof. Wandą Golakowską i prof. Teresę Plate-Nowińską, które wniosły ogromny wkład w rozwój tej pracowni. Nieocenionym wsparciem w pracy ze studentami służą mi dr Piotr Lorek i mgr Wiesław Andrzejewski, wspaniali fachowcy, pedagodzy i fascynaci tego materiału.
Podsumowując ośmioletni okres pracy zdecydowaliśmy się zaprezentować dorobek pracowni na wystawie w Wola Center.
Dr hab. Stanisław Brach
Powiązane artykuły: