Pracownia Intermediów Wydział Architektury Wnętrz ASP w Warszawie
Prowadząca pracownię: dr Zuzanna Sadowa
Asystentka: mgr Marta Mielcarek
Studentki biorące udział w wystawie:
Joanna Dudek,
Joanna Gaworska,
Joanna Otapowicz,
Natalia Starczak,
Natalia Stachowiak,
Marta Zimińska
Wystawa “Odnalezione” jest wystawą studentek oraz dydaktyków Pracowni Intermediów na Wydziale Architektury Wnętrz, Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Wernisaż: 04.03.2018, godz. 19:00
Wystawa czynna: 15.03.-20.04.2018
Galeria Obok ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
ODNALEZIONE. Odnalezione rzeczy, miejsca, przestrzenie, sprawy. Odkryte i zobaczone na nowo.
Fakt, wzajemnego oddziaływania pomiędzy doznaniami i otaczającymi nas zjawiskami, rzeczami, procesami w różny sposób obecnymi w przestrzeni, stał się powodem i jednocześnie obszarem, dla poszukiwań, i niewątpliwych odkryć nowego, szczególnego wymiaru tej wzajemnej relacji. Powodów działań, tak myślę, dostarcza nam, z jednej strony otaczający nas świat, a z drugiej strony, osobiste doznanie i uznanie go za istotne. Na styku tych powodów, zewnętrznego i wewnętrznego, powstaje obszar potencjalnego i twórczego spotkania.
Prezentowana wystawa “Odnalezione” jest próbą wskazania obszaru takich indywidualnych zetknięć. I choć prezentowane prace dotykają wielu odmiennych obszarów codzienności, łączy je właśnie, odnajdywanie tych obopólnych relacji i co najważniejsze, odnajdywanie dla nich wyrazu i formy artystycznej. Łączy je również medium, narzędzie intermedialne – poprzez zmianę kontekstu, montaż, odnajdywanie wartości na stykach i w przemieszczeniach odmiennych języków, redefinicji, czy innych strategiach artystycznych. Medium kluczowym dla wystawy stał się obraz fotograficzny i obraz ruchomy. Rejestracja jako ślad rzeczywistości plus subiektywna reinterpretacja rzeczywistości są każdorazowo drogą do odnalezienia tego czegoś.
To, co wydaje się, pozostawać z tego spotkania, to tajemnica nieoczywistej natury objawiania się oczywistej, codziennej przestrzenności.
Kompozycja Joanny Otapowicz to przykład pracy łączącej różne zapisy : od fotografii po delikatną płaskorzeźbę. Praca ta tworzy w metaforyczny sposób wyobrażone spotkanie detalu ludzkiego z detalem ściany. Natalia Starczak posługując się medium książki, fotobooka, przeprowadza Nas przez warszawską starówkę widzianą oczami skupiającymi się na detalu architektonicznym - fasadach budynków.
Film Joanny Dudek to próba zbudowania „przestrzeni zmysłowej”, intymnej i niedotykalnej.
Inny kierunek myślenia o przestrzeni prezentuje Zuzanna Sadowa prowokując okoliczności, w której grawitacja zostaje wciągnięta w grę budowanego obrazu.
Realizacja Marty Mielcarek zaprasza odbiorcę do „Pomieszczenia wewnętrznego” artystki.
Natalia Stachowiak natomiast w dyptyku fotograficznym zderza chłód z emocją, organiczność ciała z geometrią miejsca.
Zupełnie inny stosunek do medium fotografii prezentuje praca Marty Zimińskiej. Artystka rezygnuje z fotografii rozumianej jako pole znaczeń, stawia sobie zadanie uprzestrzennienia płaskiego zdjęcia.
Praca Joanny Gaworskiej to fizyczny obiekt, rzeźbiarski negatyw, odlew ramki fotograficznej niegdyś powieszonej na ścianie. Miejsce po zdjęciu… Przestrzeń za zdjęciem…