Artyści, których wyróżniono nominacją do przyznawanej po raz ósmy Nagrody O to Andrzej Heidrich, Mateusz Machalski, projekt Bona Nova oraz Michał Chojecki, Oficyna Peryferie. Wszyscy znaleźli się w kategorii DESIGN.
Mateusz Machalski postawił przed sobą niezwykły cel. Rewitalizacja kroju Bona, zaprojektowanego w 1971 roku przez twórcę polskich banknotów – Andrzeja Heidricha, to przykład szacunku dla autorytetów oraz polskiego dziedzictwa typograficznego i projektowego, a przede wszystkim twórczego czerpania z nich – bo projekt Bona Nova to nie tylko nadanie Bonie cyfrowej formy, ale również wzbogacenie zestawu znaków i stworzenie jej nowych odmian – a wszystko z dbałością o kulturę typograficzną. W dobie zmieniającego się świata, ciągłego poszukiwania nowości, zespół Bona Nova pokazał, że możliwa jest twórcza, zespołowa i wielopokoleniowa współpraca z troską o dziedzictwo i otwartym spojrzeniem w przyszłość. Andrzej Heidrich, Mateusz Machalski, Leszek Bielski, Anna Wieluńska i Michał Jarociński, pracując nad projektem nowej Bony, przywrócili ją szerokiemu gronu użytkowników, udostępniając na wolnej licencji, rozpowszechniając i wzbogacając tym samym polską kulturę wizualną, czego najlepszym dowodem są już pierwsze realizacje projektowe z użyciem opracowanego kroju. Inicjatywie towarzyszy świetnie zaprojektowana publikacja dokumentująca przedsięwzięcie, która już teraz służy designerom i fascynatom typografii, oraz wystawa, do udziału w której zespół zaprosił polskich grafików, przyczyniając się do integracji środowiska i ukazując Bonę w nowej – artystycznej – odsłonie. Za to wszystko oraz za promowanie polskiej typografii – zespół dąży do zaistnienia Bony w środowiskach zagranicznych – projekt Bona Nova został nominowany do Nagrody O 2018.
Oficyna Peryferie Michała Chojeckiego w centrum swoich działań postawiła książkę samą w sobie jako sposób artystycznej wypowiedzi. Pasja do poligrafii jako rzemiosła i wysokiej klasy projekty przy jednoczesnym zastosowaniu przyjaznych środowisku technologii sitodruku i riso stały się wizytówką wydawnictwa. Jednocześnie poprzez bogatą ofertę warsztatów z zakresu technik druku, introligatorstwa, projektowania oraz DIY Oficyna Peryferie przyczynia się do rozpowszechnienia wiedzy sprawdzonej w działaniu i umożliwia skorzystanie z wieloletniego doświadczenia, ucząc samodzielnego i łatwego tworzenia publikacji bez wykorzystania zaawansowanych technologii. Oficynę Peryferie nominowano do Nagrody O 2018 za popularyzację książki artystycznej, druku w ogóle i technologii Riso w szczególności oraz za promowanie wysokiej klasy designu i edukowanie w tym zakresie społeczeństwa – zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.