15 grudnia 2017, g. 18:30 - 21:00
Miejsce: Aula Główna ASP w Warszawie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
Wprowadzenie: Michał Perła
Organizator: Pracownia Gościnna Rafała Bujnowskiego, Wydział Malarstwa ASP w Warszawie
Partner: Fundacja Tomasza Machcińskiego; instagram.com/fundacja_tm
Głównym punktem programu będzie spotkanie z Tomaszem Machcińskim (ur. w 1942 r. w Puszczy Kampinoskiej) fotografem, performerem, twórcą interdyscyplinarnym, mieszkającym i tworzącym w Kaliszu. Od 1966 roku Machciński stworzył ponad dwadzieścia tysięcy fotograficznych autoportretów, na których wciela się w znane postaci z historii, literatury, polityki, kultury, a także wymyślone przez siebie typy ludzkie i stwory. Swoje ciało traktuje jako medium trwającego od pół wieku, realizowanego w samotności projektu artystycznego, będącego totalnym dziełem otwartym. Jest zarazem reżyserem i aktorem, charakteryzatorem i kostiumografem, wreszcie artystą – fotografem. Od dekady, wykorzystując możliwości aparatu cyfrowego, nagrywa również performansy dokamerowe, będące rejestracją improwizowanych utworów wokalnych. Rozwój jego sztuki odzwierciedla ewolucję medium fotografii i jej dystrybucji – od czarno-białych analogowych portretów po cyfrowe selfie czy dokamerowe performansy, udostępniane na YouTubie i Facebooku. Jego credo artystyczne brzmi: „Nie stosuję peruk, trików, natomiast wykorzystuję wszystko, co dzieje się z moim organizmem, jak: odrastanie włosów, ubytek zębów, choroby, starzenie się itp.”
Wykład wprowadzający Michała Perły będzie próbą zmierzenia się z dorobkiem Machcińskiego, jego wymykającą się łatwym, bądź jakimkolwiek kategoryzacjom twórczością, która teoretykowi zawsze na końcu spłata figla, odwróci się na pięcie i ucieknie. Liczne postacie i awatary, w które wciela się artysta pozwalają mu na płynne lawirowanie pomiędzy sztywnymi tożsamościami i uniemożliwiają złapanie go na gorącym uczynku (bycia): oto ty, Machciński. Teoretyczne i polityczne dyskursy ustawiają się w kolejce, gotowe pochłonąć i skonsumować artystę, ale spokojna głowa, on jak zwykle im czmychnie, zrzuci skórę, reinkarnuje się, zmieni kolor jak kameleon i objawi się w całej krasie – bycia każdym i nikim jednocześnie! Parafrazując słowa piosenki Bajm: Bóg wie kim, albo nikim, bez żadnego wyrazu (tekst: Michał Perła).
Fotografie Machcińskiego znajdują się m.in. kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2017 r. została powołana Fundacja Tomasza Machcińskiego. Ostatnie wystawy artysty: „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie /2016/ "Tomasz Machciński ale w kolorze” Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, "Tomasz Machciński - Człowiek 1000 twarzy" w Szklarni Szkoły Filmowej w Łodzi /2016/, „Tomasz Machciński. Człowiek 1000 Twarzy” w Galerii TAK w Poznaniu /2016/, „Nie jestem już psem” w Muzeum Śląskim w Katowicach /2017/.