KOD GENETYCZNY: 21
WARSZAWSKI OBSZAR RZEŹBY
czerwiec – wrzesień 2017
Wernisaż wystawy: 24 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 Ogród Botaniczny UW
Finisaż wystawy: 30 września 2017 r. w auli przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
Koncepcja i realizacja:
Fundacja Sztuki Polskiej Art Gersonica
we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
i Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego
Kuratorzy wystawy:
Małgorzata B. Kowalczyk
Rafał Rychter
Wydarzenie artystyczne „KOD GENETYCZNY: 21. WARSZAWSKI OBSZAR RZEŹBY”, projektowane i realizowane w 2017 roku przez Fundację Sztuki Polskiej Art Gersonica we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, obejmuje zaaranżowaną w zabytkowej przestrzeni Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego prestiżową wystawę rzeźby współczesnej i stanowi prolog wielkich obchodów zbliżającego się jubileuszu 200-lecia Ogrodu (2018).
Celem wydarzenia jest upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Warszawy i popularyzowanie współczesnych kreacji rzeźbiarskich artystów związanych unikalnym kodem genetycznym, wyrastającym z oryginalnych idei historycznych Pracowni Wydziału Rzeźby, prowadzonych przez wybitnych twórców i pedagogów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ekspozycja obejmuje obiekty następców Tadeusza Breyera, Bohdana Chmielewskiego, Xawerego Dunikowskiego, Oskara Hansena, Jerzego Jarnuszkiewicza, Grzegorza Kowalskiego, Jana Kucza, Adama Myjaka, Antoniego Pastwy, Franciszka Strynkiewicza, Mariana Wnuka i innych twórców, których dorobek i działalność artystyczna miały wpływ na rozwój polskiej sztuki.
Ważnym akcentem przedsięwzięcia jest katalog o szczególnej wartości dokumentacyjnej, zawierający fotografie zbioru rzeźb wkomponowanych w naturalne otoczenie roślinnych kolekcji i autorskie teksty podejmujące dyskurs o rzeźbie współczesnej, jej korzeniach i trendach rozwoju.
Uroczysty wernisaż wystawy w plenerze odbędzie się 10 czerwca 2017 r. w przestrzeni Ogrodu Botanicznego UW z udziałem wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki. Finisaż wystawy zaplanowany jest na 30 września 2017 r. w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wydarzenie współtworzy stałą, atrakcyjną ofertę kulturalną Warszawy i stanowi kolejną edycję wystawy rzeźby współczesnej w Ogrodzie Botanicznym UW, zorganizowaną przez Fundację Sztuki Polskiej Art Gersonica we współpracy z Wydziałem Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Edycja 2016, zrealizowana w roku obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego pn. „Dialogi. Warszawska Stacja Sztuki”, zgromadziła ponad 35 tysięcy zwiedzających z kraju i zagranicy.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.