Czytelnicy wskażą Wydarzenie Roku opublikowane w O.pl Polskim Portalu Kultury w 2016 r. Wybierają z dwunastu Wydarzeń Miesiąca, które wyłonionych spośród najpopularniejszych prezentacji w serwisie.
Wśród nich wystawa "Krzysztof Jung Przemiana" prezentowana w listopadzie 2016 r. w Galerii Salon Akademii.
"Pomimo stopniowego odkrywania polskich artystów lat 70., działania performerskie Krzysztofa Junga nadal pozostają w cieniu historii polskiej neoawangardy. Wystawa w Salonie Akademii ma przywrócić jego dorobek polskiej publiczności – nie ma jednak monograficznego charakteru. Skupia się na dorobku performatywnym artysty, odczytując go głównie z perspektywy politycznej i antropologicznej.
Na wystawie zostaną pokazane fotograficzne dokumentacje performansów z lat 70. i 80., rysunki owadów, a także rekonstrukcja jednej z prac artysty – charakterystyczne nitkowanie przestrzeni galerii. Ponadto na wystawie zostaną zaprezentowane prywatne fotografie Junga, które – widziane z perspektywy koncepcji archiwum afektywnego – rzucają nowe światło na wspólnotowy charakter jego działań artystycznych, zbliżony do koncepcji Jerzego Grotowskiego.
W twórczości Junga wątek ciała i relacji społecznych był niezwykle ciekawym punktem odniesienia dla tworzenia przestrzeni wolnej do politycznych demagogii i manipulacji. Owadzie metafory, pajęcze sieci, naturalna cykliczność, wolność nagiego ciała i swobodna, wymiana afektów w bezpiecznej wspólnocie bliskich ludzi – wszystko to było konstytutywną i niezbywalną częścią jego sztuki."
Wystawie towarzyszy film Adama Janischa i Barbary Janisch "Imago Krzysia".
Krzysztof Jung ur. 1951, zm. 1998 r., performer, malarz, pedagog. W 1976 roku ukończył Wydział Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Związany z galerią Repassage, którą prowadził w latach 1978-1979. Uznany przez prof. Pawła Leszkowicza za jednego z prekursorów sztuki queer w Polsce.
Kuratorka: Katarzyna Urbańska
Scenariusz wystawy: Jakub Zgierski
Aranżacja wystawy: Agnieszka Lasota
Koordynacja: Iga Chmielecka
Oprawa graficzna: Maciej Małecki
Realizacja: Adam Krzywicki, Robert Milczarek
Na plakacie wykorzystano fotografię autorstwa Grzegorza Kowalskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jak zagłosować na Wydarzenie Roku O.pl 2016?
✔️ Wejdź na stronę: Wydarzenie Roku O.pl 2016
✔️ Zagłosuj na swojego faworyta, klikając ikonkę „Lubię to!” na grafice wybranego Wydarzenia
Zwycięży Wydarzenie, które otrzyma największą liczbę polubień.
Głosowanie trwa do 10 lutego.